Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Czy wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej wiąże sąd?

Piotr Bożałkiński25 września 2020Komentarze (0)

Wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznejW zeszłym roku złożyłem wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej, dotyczący jednej z nieruchomości położonej w pobliżu Bielska-Białej. Sąd dopuścił dowód z opinii biegłego geodety, w celu wyznaczenia przebiegu drogi.

Biegły stwierdził, że nie może wyznaczyć drogi koniecznej, gdyż we wniosku nie zostały wymienione trzy działki, przez które jego zdaniem powinna przebiegać droga. Zażądał ode mnie zmiany wniosku. Oznajmił, że bez rozszerzenia wniosku o te trzy działki nie może wyznaczyć drogi koniecznej ☹ Czy miał rację?

Wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej

Jeżeli Twoja nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej i chcesz ten dostęp uzyskać to możesz złożyć do sądu wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej. Wniosek ten powinieneś złożyć do sądu rejowego, w którego okręgu znajduje się Twoja nieruchomość.

Wniosek powinien spełniać szereg wymagań stawianych przez przepisy prawa. Powinieneś w szczególności wskazać, przez które działki powinna przebiegać droga konieczna i kto jest ich właścicielem. Więcej na temat tego co powinien zawierać Twój wniosek przeczytasz w TYM artykule.

Przebieg drogi koniecznej

Z art. 145 kodeksu cywilnego wynika, iż przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publiczne oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.

Ponadto, jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej. Więcej na temat przebiegu drogi koniecznej możesz przeczytać w TYM artykule.

Ponieważ przebieg drogi koniecznej odpowiadać powinien ww. kryteriom wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej nie jest wiążący dla sądu. Wniosek ten ma charakter impulsu, bez którego postępowanie dotyczące ustanowienia służebności drogi koniecznej nie może być wszczęte. Sąd może ustanowić służebność drogi koniecznej zgodnie z Twoim wnioskiem. Może jednak przeprowadzić drogę konieczną przez działki, które nie wskazałeś w swoim wniosku, kierując się kryteriami określonymi w art. 145 kodeksu cywilnego.

Ponieważ wniosek nie wiąże sądu to nie miał racji biegły geodeta domagając się ode rozszerzenia go o dodatkowe trzy działki 😊

*****

Przeczytaj także artykuły dotyczące służebności drogi koniecznej:

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej

Służebność – wszystko co musisz wiedzieć

Służebność gruntowa

Kiedy możesz ustanowić służebność drogi koniecznej

Służebność drogi koniecznej

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: