Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Wygaśnięcie służebności wskutek jej niewykonywania

Piotr Bożałkiński25 października 2020Komentarze (0)

Wygaśnięcie służebnościRodzice podarowali swojemu synowi nieruchomość. W umowie darowizny zastrzegli na swoją rzecz oraz na rzecz swojej córki bezpłatną i dożywotnią służebność osobistą, polegającą na prawie korzystania z wszystkich pomieszczeń znajdujących się na parterze domu mieszkalnego.

Po kilku latach ojciec zmarł a matka i siostra wyjechały za granicę.

Po dziesięciu latach od opuszczenia przez nie kraju syn złożył do sądu powództwo o ustalenie wygaśnięcia służebności mieszkania.

Matka i siostra wniosły o oddanie powództwa twierdząc, że uniemożliwiano im korzystania z mieszkania.

Po rozpoznaniu sprawy sąd wydał wyrok, w którym ustalił, że obciążająca nieruchomość służebność wygasła wskutek jej niewykonywania przez lat dziesięć.

Wygaśniecie służebności wskutek jej niewykonywania przez lat dziesięć

Służebność powinna służyć zwiększeniu użyteczności nieruchomości władnącej. Pisałem na ten temat w TYM artykule. Jeżeli jest długotrwale niewykonywana to ten cel nie zostaje osiągnięty.

Ustawodawca stoi na stanowisku, że jeżeli nie jesteś zainteresowany wykonywaniem służebności to Twoje prawo po pewnym czasie powinno wygasnąć.

Przyjął on, że służebność wygasa wskutek jej niewykonywania przez lat dziesięć.

Dotyczy do zarówno służebności czynnych np. służebności drogi koniecznej, jak i służebności biernych czyli polegających na obowiązku nieczynienia. Te ostatnie wygasają gdy na nieruchomości obciążonej istnieje stan rzeczy sprzeczny z treścią służebności.

Taki stan rzeczy może polegać np. na tym, że Twój sąsiad zobowiązał się do niestawiania muru na swojej działce jednakże mur ten postawił i od dziesięciu lat mur ten jego działce stoi, zasłaniając Ci widok na góry.

Dla wygaśnięcia służebności nie ma znaczenie dlaczego nie wykonywałeś swojej służebności. Służebność wygasa zarówno gdy świadomie nie korzystałeś ze swego prawa, jak i wtedy gdy nie miałeś świadomości, że służebność Ci przysługuje.

Wygaśniecie służebności następuje również wtedy gdy właściciel nieruchomości obciążonej uniemożliwia Ci wykonywanie Twojego prawa np. stawiając płot uniemożliwiający Ci przejazd przez jego działkę.

Aby uniknąć w takiej sytuacji wygaśnięcia służebności powinieneś prze upływem dziesięciu lat złożyć do sądu pozew o ochronę służebności. Pisałem na ten temat w TYM artykule.

Wygaśnięcie służebności a wpis do księgi wieczystej

Wygaśnięcie służebności wskutek jej niewykonywania przez lat dziesięć następuje z mocy samego prawa.

Jeżeli służebność została wpisana do księgi wieczystej to do jej wykreślenia konieczne jest uzyskanie stwierdzającego wygaśnięcie służebności. Wyrok ten ma deklaratoryjny charakter.

Może się tak zdarzyć, że nabyłeś nieruchomość, z której własnością wiąże się służebność wpisana do księgi wieczystej i służebność ta nie była wykonywana przez lat dziesięć.

W takiej sytuacji, jeżeli nabyłeś nieruchomość w dobrej wierze możesz nabyć służebność, która wcześniej wygasła wskutek jej niewykonywania.

Wynika to z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.

Przyjmuje ona, w imię bezpieczeństwa obrotu, bezwzględną przewagę treści księgi wieczystej nad rzeczywistym stanem prawnym.

Piotr Bożałkiński
radca prawny

***

Opłata sądowa w sprawie o służebność

Czytelnik mojego bloga wniósł apelację w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu. Uiścił od niej opłatę sądową w wysokości 100 złotych.

Sąd wezwał go do zapłaty dodatkowych 100 złotych. Zdaniem sądu opłata w sprawie o służebność przesyłu wynosi 200 złotych [Czytaj dalej…]

***

Na temat służebności przeczytaj również artykuły:

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: