Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Przebieg drogi koniecznej

Piotr Bożałkiński12 czerwca 2020Komentarze (0)

Przebieg drogi koniecznejWstałem dzisiaj rano i zjadłem śniadanie. Kiedy piłem poranną kawę przypomniała mi się jedna z pierwszych spraw, którą prowadziłem jako radca prawny. Problem był przebieg drogi koniecznej.

Pewien pan ze Śląska miał działkę w Beskidach. Położona ona była na zboczu pięknej góry. Niestety, działka ta nie miała dostępu do drogi publicznej.

Sprawa trafiła do sądu. Jeden z kilku wariantów przebiegu drogi koniecznej wiódł przez środek działki moich klientów. Nic więc dziwnego, że nie byli tym zachwyceni ☹

Bardzo często zdarza się, że pomiędzy stronami jest spór, co do przebiegu drogi koniecznej. Być może spotkałeś się z taką sytuacją. Na ogół nikt nie chce aby przez jego działkę przebiegała droga konieczna ☹ Kluczowym problem do rozwiązania staje wówczas wybór jednego z wariantów przebiegu drogi koniecznej.

Jakie kryteria należy brać pod uwagę wyznaczając przebieg drogi koniecznej?

Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publiczne oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić.

Pamiętaj, że przeprowadzona droga konieczna ma na celu zapewnienie jedynie odpowiedniego dostępu do drogi publicznej nieruchomości, która takowego dostępu nie posiada. Odpowiedni dostęp do drogi publicznej nie oznacza dostępu łatwiejszego. Pisałem na ten temat w TYM artykule.

Oznacza to, że droga konieczna musi jedynie stwarzać rzeczywistą, bezpieczną możliwość swobodnego przedostawania się z nieruchomości do drogi publicznej i nic poza tym.

Dokonując wyboru wariantu przebiegu drogi koniecznej należy wybrać ten, przy którym uszczerbek dla gruntu jest najmniejszy.

Wyznaczając przebieg drogi koniecznej należy unikać przeprowadzania jej przez grunty uprawne, przez siedliska oraz w sposób powodujący konflikty sąsiedzkie.

Droga konieczna powinna być najkrótszym i najtańszym połączeniem z drogą publiczną. Pożądane jest, aby prowadziła ona wzdłuż granicy obciążonej nieruchomości. Należy dążyć do wyboru tego wariantu, przy którym koszty urządzenia drogi koniecznej są jak najmniejsze.

Musisz jednak brać pod uwagę, że przy przeprowadzeniu drogi koniecznej należy uwzględniać interes społeczno-gospodarczy. Oznacza to, że zwiększenie użyteczności nieruchomości nieposiadającej dostępu do drogi publicznej powinno przewyższać uszczerbek wynikły ze zmniejszenia użyteczności, przez którą ma przebiegać droga konieczna.

Może to prowadzić do wyboru tego wariantu przebiegu drogi koniecznej, który nie jest najkrótszy lub najtańszy.

Brak dostępu do drogi publicznej
na skutek sprzedaży nieruchomości

Możesz spotkać się z taką sytuacją, że brak odpowiedniego dostępu do drogi publicznej będzie następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynnej czynności prawnej. W takiej sytuacji drogę konieczną należy przeprowadzić przez grunty, które były przedmiotem tej czynności.

Podobną zasadą należy się kierować jeżeli brak odpowiedniego dostępu do drogi publicznej jest wynikiem decyzji administracyjnej.

Może to doprowadzić do sytuacji, że droga konieczna przebiegać będzie przez działkę, dla której będzie to uszczerbek większy niż dla nieruchomości sąsiednich.

Powinieneś jednak wiedzieć, że od zasady przeprowadzenia drogi koniecznej przez grunty będące przedmiotem sprzedaży lub innej czynności są wyjątki. Nie należy bowiem w ten sposób przeprowadzić drogi koniecznej jeżeli byłoby to fizycznie niemożliwe, całkowicie nieracjonalne, czy też wymagałoby to niewspółmiernie wysokich kosztów.

Opinie biegłych

Jak już być może wiesz, do ustanowienie służebności drogi koniecznej niezbędne przeprowadzenie przez sąd dowodu z opinii biegłego geodety oraz dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego. Pisałem na ten temat w TYM artykule.

Biegły geodeta określi przebieg poszczególnych wariantów drogi koniecznej. Z kolei biegły rzeczoznawca majątkowy określi wysokość wynagrodzenia za ustanowienie drogi koniecznej oraz koszty urządzenie drogi koniecznej, dla każdego z tych wariantów.

Następnie sąd dokona wyboru jednego z nich, ustanawiając swym postanowienie służebność drogi koniecznej. 

Moim klientom udało się uniknąć przeprowadzenia drogi koniecznej przez ich działkę. Sąd ustanowił drogę konieczną przez inną nieruchomość 😊

*****

Na temat służebności drogi koniecznej możesz również poczytać w TYM artykule.

Przeczytaj również artykuły:

Służebność drogi koniecznej a dojazd samochodem

Służebność drogi koniecznej a parkowanie

Zmiana zakresu służebności drogi koniecznej

Dwie drogi konieczne do jednej nieruchomości

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: