Pisałem już wcześniej na temat wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu. Przedmiotem mojego dzisiejszego artykułu będzie natomiast wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej.
Jak już zapewne wiesz, jeżeli Twoja nieruchomość nie odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do niej budynków gospodarczych to możesz domagać się od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia służebności drogi koniecznej.
Szerzej na ten temat pisałem w TYM artykule.
Niestety, nic za darmo.
Będziesz musiał zapłacić swoim sąsiadom wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej ☹
W jakiej wysokości powinno być wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej?
Art. 145 kodeksu cywilnego mówi, że służebność drogi koniecznej ustanowiona ma być za wynagrodzeniem. Nie mówi on jednak w jaki sposób ma być określona wysokość tego wynagrodzenia.
Pewnych wskazówek w jaki sposób określić należy wysokość wynagrodzenia za ustanowienie drogi koniecznej dostarcza orzecznictwo Sądu Najwyższego.
Przyjmuje się w nim, iż wynagrodzenie to powinno być ustalane indywidualnie i być dostosowane do okoliczności istotnych w danej sprawie. Może mieć ono charakter jednorazowy lub okresowy.
Wynagrodzenie to powinno uwzględniać korzyść jaką odniesie Twoja nieruchomość w wyniku ustanowienie służebności drogi koniecznej. Z kolei Twojemu sąsiadowi rekompensować będzie ono to, że będziesz przejeżdżał i przechodził przez jego działkę.
Wysokość wynagrodzenia za ustanowienie służebności drogi koniecznej określona powinna być w oparciu o kryteria rynkowe.
W tym celu sąd powała biegłego rzeczoznawcę majątkowego.
Określi on wysokość tego wynagrodzenie biorąc pod uwagę powierzchnię działki zajętej pod służebność, wartość rynkową tego gruntu oraz współczynnik korekcyjny.
Współczynnik ten uwzględnia inne okoliczności, mające wpływ na wartość służebności.
Okolicznością tą może być np. to czy z drogi koniecznej będziesz korzystał tylko Ty, czy też również właściciel nieruchomości, przez którą przebiegać będzie droga konieczna.
Wynagrodzenie za ustanowieni służebności drogi koniecznej powinno uwzględniać poniesioną szkodę
Może się tak zdarzyć, że w wyniku ustanowienia służebności drogi koniecznej właściciel nieruchomości obciążonej poniesie szkodę np. będzie musiał usunąć ze swej działki drzewa owocowe czy też osiągać będzie niższe plony z swej nieruchomości.
Wówczas wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej powinno rekompensować właścicielowi nieruchomości obciążonej poniesioną szkodę.
Jednakże to na nim spoczywać obowiązek wykazania przed sądem, że ustanowienie służebności będzie wiązało się ze szkodą dla jego nieruchomości.
Koszty urządzenia drogi koniecznej
Bardzo często się zdarza, że do wykonywania służebności drogi koniecznej niezbędne jest urządzenie tej drogi.
Jeżeli sąd ustanowi tą służebność to, co do zasady obowiązek poniesienia tych kosztów spoczywał będzie na Tobie. Wówczas należne właścicielowi nieruchomości obciążonej wynagrodzenie nie będzie obejmować tych kosztów.
Jeżeli natomiast z drogi koniecznej korzystać będzie poza Tobą również właściciel nieruchomości obciążonej to powinien on razem z Tobą ponosić koszty urządzenia tej drogi 😊
Piotr Bożałkiński
radca prawny
***
Waloryzacja wynagrodzenia za ustanowienie służebności
Pan Jan miał działkę położoną w jednej z turystycznych miejscowości. Sąsiad pana Jana zapragnął wybudować na swojej działce dom. Problemem był jednak brak odpowiedniego dostępu działki do drogi publicznej.
Panowie dogadali się i pan Jan ustanowił na rzecz swojego sąsiada służebność przejazdu i przechodu za wynagrodzeniem wynoszącym 400 zł rocznie [Czytaj dalej…]
***
Na temat służebność drogi koniecznej przeczytaj również artykuły:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }