Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Waloryzacja wynagrodzenia za ustanowienie służebności

Piotr Bożałkiński27 stycznia 2023Komentarze (0)

Waloryzacja wynagrodzenia za ustanowienie służebnościPan Jan miał działkę położoną w jednej z turystycznych miejscowości. Sąsiad pana Jana zapragnął wybudować na swojej działce dom. Problemem był jednak brak odpowiedniego dostępu działki do drogi publicznej.

Panowie dogadali się i pan Jan ustanowił na rzecz swojego sąsiada służebność przejazdu i przechodu za wynagrodzeniem wynoszącym 400 zł rocznie. Było to jednak w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Od tego czasu wartość złotówki znacznie spadła a dokonana denominacja pieniądza spowodowała, że Pan Jan utrzymywał jedynie 4 grosze wynagrodzenia rocznie ☹

Pojawia się pytanie czy można coś z tym zrobić? Czy dopuszczalna jest waloryzacja wynagrodzenia za ustanowienie służebności?

Waloryzacja wynagrodzenia za ustanowienie służebności – umowa

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności może mieć  charakter jednorazowy lub okresowy. Przyjmuje się, iż wynagrodzenie to powinno być ustalane indywidualnie i być dostosowane do okoliczności istotnych w danej sprawie.

Więcej na ten temat pisałem w TYM artykule.

W przypadku ustanowienia służebności w drodze umowy to strony ustalają w niej wysokość wynagrodzenia. Jeżeli zdecydują się na wynagrodzenie okresowe to powinny określić za jaki okres przysługuje właścicielowi nieruchomości obciążonej określona w umowie kwota.

Ponieważ w dzisiejszych czasach wartość nabywcza pieniądza szybko spada to obciążając swoją nieruchomość służebnością powinieneś należycie zadbać o swoje interesy. W tym celu powinieneś domagać się umieszczenia klauzuli waloryzacyjnej.

Może mieć ona różne postacie. Strony umowy mogą np. postanowić, że wynagrodzenie po każdym roku ulega podwyższenie o wzrost wskaźnika inflacji albo średniego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

Ważne jest aby w umowie dokładnie określić jak ta waloryzacja wynagrodzenia za ustanowienie służebności ma wyglądać. Dzięki temu uniknąć będzie może w przyszłości co do tego sporów.

Sądowa waloryzacja wynagrodzenia

Może się jednak zdarzyć, że zawierając umowę nie pomyślałeś o waloryzacji wynagrodzenia. Możesz wówczas próbować dogadać się z właścicielem nieruchomości władnącej. Jeżeli nie zgodzi się on na podwyżkę wynagrodzenia to nie jesteś na straconej pozycji 😊

Możesz bowiem domagać się na podstawie  art.  3581§3 kodeksu cywilnego waloryzacji wynagrodzenia na drodze sądowej. Sąd może podwyższyć wysokość wynagrodzenia za ustanowienie służebności jeżeli po określeniu jego wysokości nastąpi istotna zmiana siły nabywczej pieniądza.

Jeżeli zmiana siły nabywczej pieniądza od momentu ustanowienia służebności nie była istotna to nie będziesz mógł uzyskać podwyższenia wynagrodzenia.

Podejmując rozstrzygnięcie dotyczące wynagrodzenia sąd powinien rozważyć interesy stron oraz zasady współżycia społecznego. Sąd może dokonać zmiany wysokości wynagrodzenia za ustanowienie służebności nawet gdy wcześniej ustanowione było ono w drodze orzeczenia sądowego.

Piotr Bożałkiński
radca prawny

***

Ustanowienie służebności przesyłu według innego przebiegu niż istniejący

Czy dopuszczalne jest ustanowienie służebności przesyłu według innego przebiegu niż istniejący?

Taki problem pojawił się w sprawie wniesionej przez ORANGE [Czytaj dalej…]

***

Na temat służebności przeczytaj jeszcze artykuły:

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu – gazociągi

Służebność drogi koniecznej

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu – linie energetyczne

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu – linie telekomunikacyjne

Służebność – wszystko co musisz wiedzieć

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: