Wyobraź sobie, że masz służebność drogi koniecznej, prowadzącej do Twojego budynku. Parkujesz samochód przed swoim domem.
Sąsiad, którego działka obciążona jest służebnością nie wyraża na to zgody. Twierdzi, że masz jedynie prawo przejazdu i przechodu przez jego działkę, bez możliwości parkowania na niej ☹
Nie jesteś jednak na straconej pozycji! Masz szansę na obronę swoich praw 😊
Zasadą jest, że służebność daje Ci tylko takie prawo do korzystania z sąsiedniej nieruchomości, jakie wynika z treści aktu ustanawiającego służebność. Oznacza to, że zakres uprawnień mającego służebność określa umowa albo orzeczenie sądu ustanawiające tą służebność.
Tak więc, jeżeli z umowy wynika, że masz prawo przejazdu i przechodu przez działkę sąsiada to co do zasady nie możesz na niej parkować.
Na szczęście od tej zasady są wyjątki 😊
Służebność drogi koniecznej a potrzeby nieruchomości
Jak już być może wiesz, przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Pisałem na ten temat w TYM artykule.
Oznacza to, że zakres służebności może być bardzo różny i zależny od okoliczności konkretnej sprawy. Biorąc pod uwagę, że służebność musi uwzględniać potrzeby Twojej nieruchomości to jej zakres nie musi ograniczać się wyłącznie do prawa przejazdu i przechodu przez działkę sąsiada.
Jeżeli droga konieczna służy dojazdowi do Twojego budynku to masz prawo zaparkować przed nim swój samochód, na obciążonej służebnością działce sąsiada 😊
Służebność drogi koniecznej a zasady współżycia społecznego
Wskazać należy, że zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych. Pisałem na ten temat w TYM artykule.
Te właśnie zasady dają podstawę do przyjęcia, iż możesz parkować samochód przed swoim domem nawet gdy uprawnienie to nie wynika wyraźnie z aktu ustanawiającego służebność.
Zmuszanie Cię do parkowania samochodu gdzieś daleko poza swoją posesją zamiast parkować przed własnym domem byłoby wbrew zwyczajowi powszechnie w tej kwestii panującemu.
Natomiast w sytuacji, gdy droga konieczna nie służy dojazdowi do Twojego budynku i ma charakter przelotowy nie możesz na niej przez dłuższy czas parkować. Możesz, co najwyżej na chwilę unieruchomić swój samochód.
Parkowanie przez inne osoby
Uprawnienie do parkowania przed należącym do Ciebie budynkiem, na obciążonej służebnością nieruchomości nie ogranicza się wyłącznie do Twojej osoby 😊
Prawo do korzystania ze służebności drogowej przysługuje także wszystkim osobom, które od Ciebie wywodzą uprawnienie do korzystania z drogi koniecznej. Mogą to być Twoi domownicy, członkowie rodziny, koledzy czy nawet klienci.
Powinieneś jednak pamiętać, że służebność powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej. Pisałem na ten temat w TYM artykule.
Oznacza to, że zarówno Ty, jak i inne osoby przyjeżdżające do Ciebie powinniście parkować swoje samochody w ten sposób, aby nie zakłócać swobodnej komunikacji na drodze.
Piotr Bożałkiński
radca prawny
***
Służebność drogi koniecznej przez teren zabudowany
Należąca do dwóch pań działka nie miała dojazdu do drogi publicznej. Przez wiele lat dojeżdżały one do swej działki przez nieruchomość sąsiada.
Sytuacja ta uległa zmianie, gdy sąsiad wybudował na swojej działce garaż. Niezabudowanym pozostał wówczas wąski pasek gruntu, przez który nie mógł przejechać żaden samochód [Czytaj dalej…]
***
Na temat służebność drogi koniecznej przeczytaj również artykuły:
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam, mam pytanie: czy służebność drogi koniecznej może być przeprowadzona przez działkę o nieuregulowanym stanie prawnym?
Owa działka ma księgę wieczystą, w księdze działka należy do mojej sąsiadki i jej zmarłej matki. Postępowanie spadkowe jest przez sąsiadkę celowo odwlekane poprzez odwoływanie się od każdej decyzji sądu. Również polubowne próby ustalenia służebności za odpłatą spełzają na panewce.
Dzień dobry. Do przeprowadzenia postępowania o ustanowienie służebności drogi koniecznej potrzebne jest uczestnictwo w nim wszystkich właścicieli działek, przez które droga ma przebiegać. Jeżeli nie żyją to trzeba ustalić ich spadkobierców. Jeżeli toczy się postępowanie spadkowe to w przypadku wniesienia wniosku o ustanowienie służebności drogi koniecznej sąd zawiesi postępowanie o ustanowienie służebności. Uważam, że wniosek należy złożyć dopiero po ustaleniu spadkobierców.
Dziękuję i pozdrawiam.
właściciel drogi obciążonej służebNością wniósł pozew o jej zniesienie POWÓD ; nieużywanie przez 18 lat Sąd pierwszej instancji po 3 latach rozpraw , pozew oddalił na podstawie dowodów ,, właściciel wnióśł apelację od tego wyroku , Sąd drugiej instancji ma miesiąc czasu na rozstrzygnięcie, czy własciciel nieruchomości obciążonej ma prawo dalej sie odwoływac? jest to gra na zwłokę , która to zwłoka jest dla mnie wyjątkowo niekorzystna
jako powód apelacji podał niemożliwosc z jej korzystania ze względu na warunki na niej istniejące , które sam stworzył Kupił tę nieruchomośc ze służebnościa , wybudował na niej dom i od razu obsadził tę służebność drzewami ,które zajmują już dziś połowe pasa drogowego {2 metry) i postawił ogrodzenie uniemożliwiające wjazd z drogi gminnej na tę służebność
z drogi służebnej wybrał zięmię na półkę pod swój dom tworząc w ten sposób znaczna nierównośc terenu. pomiędzy działką obciązoną i władnącą , w której to nierówności zgromadził odpadki po budowie swojego domu . które jednak w czasie procesu usunął , ale dół pozostał W roku 2019 działka ta została dopiero przekształcona na budowlana i poprzedni wlaściciel używał ją tylko do przechodu w celach rekreacyjnych , ale zwracał uwage właścicielowi obciążonemu , że musi ją uporządkować i usunąć wszystkie zrobione na niej przez niego ograniczenia. Kupiłam tę działkę w 2020 r ze służebnością wpisaną w KW ,i żadałam od właściciela obciążonego uporządkowania tej drogi , zwlaszcza , ze miałam już projekt na budowe domu i wydaną przez starostwo decyzję o pozwoleniu na budowe. W związku z wniesieniem pozwu o zniesienie służebności moja inwestycja opóżniła się o całe dwa lata w związku z czym poni0słam znaczna stratę finansową związaną z obecna sytuacja finansową w kraju i będę się domagać rekompensaty czy słusznie ?