Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Służebność przesyłu a wynagrodzenie za bezumowne korzystanie

Piotr Bożałkiński17 lipca 2020Komentarze (0)

Służebność przesyłu a wynagrodzenie za bezumowne korzystanieWyobraź sobie, że sąd przyznał Ci należne wynagrodzenie za służebność przesyłu. Okrągła suma pieniędzy wpłynęła na Twoje konto. Jesteś zadowolony. Zastanawiasz się na co wydać otrzymane pieniądze.

Uważasz sprawę za zakończoną. Nie zawsze jednak tak jest! Na ogół bowiem możesz domagać się od przedsiębiorcy przesyłowego dodatkowego wynagrodzenia 😊

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie niezależne od wynagrodzenia za służebność przesyłu

Jak już wiesz za ustanowienie służebności przesyłu należy Ci się odpowiednie wynagrodzenie. Pisałem na ten temat w TYM artykule.

Jeżeli służebność przesyłu ustanawiana jest w drodze orzeczenia sądowego to powstaje ona z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu ustanawiającego służebność przesyłu. Od tej chwili przedsiębiorca przesyłowy uzyskuje tytuł prawny do korzystania z Twojej działki a ty prawo do wynagrodzenia.

 Orzeczenie sądu ustanawiające służebność przesyłu działa na przyszłość. Nie pozbawia Cię ono jednak prawa do domagania się od przedsiębiorcy przesyłowego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z Twojej działki za okres do dnia ustanowienie służebności przesyłu 😊

Kiedy możesz domagać się wynagrodzenia za bezumowne korzystanie?

Wynagrodzenia za okres poprzedzający ustanowienie służebności przesyłu możesz domagać się jeżeli przedsiębiorca przesyłowy korzystał z Twojej działki nie mają do tego tytułu prawnego. Oznacza to po prostu, że nie miał on zawartej z Tobą umowy, dającej mu prawo do korzystania z Twojej działki.

Prawo wymaga jednak, aby korzystając z Twojej działki był on w złej wierze. W złej wierze jest przedsiębiorca przesyłowy, który posiada wiedzę, że nie ma tytułu prawnego do korzystania z cudzej nieruchomości albo przy zachowaniu należytej staranności powinien taką wiedzę posiadać.

Czym różni się wynagrodzenie za bezumowne korzystanie od wynagrodzenia za służebność przesyłu?

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu powinno rekompensować Ci szkodę jaką poniesiesz z tytułu utraty wartości nieruchomości na skutek posadowienia na niej urządzenia przesyłowego oraz stanowić wynagrodzenie za współkorzystanie z Twojej nieruchomości. Szerzej na ten temat pisałem w TYM artykule.

Natomiast wynagrodzenie za bezumowne korzystanie nie zawiera elementu odszkodowawczego ☹ Możesz domagać się jedynie wynagrodzenia za współkorzystanie z Twojej działki przez przedsiębiorcę przesyłowego i to jedynie w pasie eksploatacyjnym urządzenia przesyłowego.

Wynagrodzenia tego możesz domagać się za okres faktycznego korzystania z Twojej działki, nie dłużej jednak niż 10 lat wstecz. Więcej na ten temat pisałem w TYM artykule. Wynagrodzenie to ustala się biorąc pod uwagę dochód jaki mógłbyś osiągnąć z części zajętej przez urządzenie przesyłowe działki gdybyś zawarł umowę najmu lub dzierżawy tej części, przy zastosowaniu średniej stawki rynkowej.

W jaki możesz sposób uzyskać wynagrodzenie za bezumowne korzystanie?

Jeżeli chcesz uzyskać wynagrodzenie za bezumowne korzystanie powinieneś najpierw wezwać przedsiębiorcę o zapłatę tego wynagrodzenia i wyznaczyć mu tym celu odpowiedni termin np. 14 dni. Jeżeli nie zapłaci Ci w tym terminie wynagrodzenia to wówczas nie pozostanie Ci nic innego jak skierowanie sprawy do sądu.

Aby ustanowić za wynagrodzeniem służebność przesyłu trzeba złożyć do sądu odpowiedni wniosek. Pisałem o nim w TYM artykule.

Natomiast w przypadku gdy chcesz uzyskać wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z Twojej powinieneś  złożyć do sądu przeciwko przedsiębiorcy pozew o zapłatę tego wynagrodzenia, w którym powinieneś określić jego wysokość.

Wiązać się to będzie, co prawda z wyższą opłatą sądową niż ta, którą należy uiścić w przypadku wniosku o ustanowienie służebności przesyłu jednakże w przypadku wygrania sprawy poza wynagrodzeniem koszt ten zostanie Ci zwrócony przez przedsiębiorcę przesyłowego. Warto więc powalczyć o to dodatkowe wynagrodzenie 😊

*****

Przeczytaj również artykuły:

Służebność – wszystko co musisz wiedzieć

Służebność przesyłu

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu – linie telekomunikacyjne

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: