Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Zabezpieczenie roszczenia o ustanowienie służebności

Piotr Bożałkiński12 września 2023Komentarze (0)

Zabezpieczenie roszczenia o ustanowienie służebnościPan Marek przez kilka lat dojeżdżał do swej nieruchomości przez działkę sąsiada. Innej możliwości po prostu nie było. Sąsiad przebywał za granicą więc pan Marek mógł bez przeszkód dojeżdżać do swej działki.

Po powrocie do kraju sąsiad zagrodził przejazd panu Markowi. Próbował on uzyskać od sąsiada zgodę na ustanowienie służebności lecz ten za każdym razem odmawiał.

Pan Marek postanowił więc sprawę skierować do sądu. Miał jednak świadomość, że postepowanie może toczyć się przez kilka lat a chciał od razu uzyskać możliwość dojazdu do swojej działki.

Dlatego też pan Marek wystąpił do sądu  o zabezpieczenie roszczenia o ustanowienie służebności.

Kiedy możesz uzyskać zabezpieczenie roszczenia o ustanowienie służebności?

Zabezpieczenie roszczenia o ustanowienie służebności ma na celu zapewnienie natychmiastowej i tymczasowej ochrony Twoich praw. Chodzi po prostu o to żebyś nie musiał czekać aż sprawa prawomocnie się zakończy.

Może to być bowiem w wielu sytuacjach bardzo niekorzystne dla Ciebie. Dlatego też przepisy prawa dają Ci możliwość uzyskania zabezpieczenie roszczenia o ustanowienie służebności.

Aby je uzyskać musisz uprawdopodobnić swoje roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Uprawdopodobnienie roszczenia polega na przekonaniu sądu, że istnieje szansa jego istnienia.

Nie musisz więc przedstawić niepodważalnych dowodów. W sprawie o ustanowienie służebności drogi koniecznej uprawdopodobnienie roszczenia może polegać na wskazaniu, że Twoja nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej a sąsiad zagrodził Ci dojazd do niej przez jego działkę.

Nie wystarczą jednak same twierdzenia. Powinieneś je czymś poprzeć np. mapą nieruchomości i zdjęciem obrazującym zagrodzenie przejazdu.

Z kolei odnośnie interesu prawnego konieczne jest uprawdopodobnienie przez Ciebie, że brak zabezpieczenia uniemożliwi Ci lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego orzeczenia lub osiągnięcia celu postępowania w sprawie.

W przypadku służebności drogi koniecznej interes prawny możesz uprawdopodobnić wskazując, że celem postępowania jest ochrona prawa przejazdu do Twojej nieruchomości dla zapewnienia jej prawidłowego funkcjonowania. Brak zapewnienia przejazdu do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy częściowo zniweczy tak rozumiany cel postępowania.

Co powinien zawierać wniosek o udzielenie zabezpieczenia służebności?

Zabezpieczenie roszczenia o ustanowienie służebności możesz uzyskać składając do sądu wniosek. Wniosek takowy możesz złożyć nawet przed wszczęciem postępowania o ustanowienie służebności.

Wniosek powinieneś złożyć do sądu, w którego okręgu znajduje się nieruchomość mająca być obciążona służebnością.

Jeżeli sąd uwzględni Twój wniosek to wyznaczy Ci jednocześnie termin na wniesienie pisma wszczynającego postępowanie w sprawie o ustanowienie służebności. Gdy w wyznaczonym przez sąd terminie nie wniesiesz tego pisma to udzielone zabezpieczenie upadnie.

Wniosek o zabezpieczenie roszczenia możesz złożyć we wniosku o ustanowienie służebności. Możesz go również złożyć w trakcie trwania postępowania dotyczącego ustanowienia służebności.

Wniosek powinien spełniać wymogi pisma procesowego określone w artykule 126 kodeksu postępowania cywilnego. Powinien również zawierać uprawdopodobnienie roszczenia oraz interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.

Powinieneś także wskazać we wniosku sposób zabezpieczenia. W sprawie o ustanowienie służebności drogi koniecznej będzie to np. wskazanie, że wnosisz o umożliwienie Ci przejazdu i przechodu przez oznaczoną we wniosku działkę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Jeżeli składasz wniosek przed wszczęciem postępowania o ustanowienie służebności to powinieneś przedstawić w nim zwięźle stan sprawy. Od wniosku powinieneś uiścić opłatę sądową 100 zł. Nie dotyczy to jednak sytuacji gdy składasz wniosek w piśmie wszczynającym postępowanie w sprawie o ustanowienie służebności. Taki wniosek nie podlega opłacie.

Sąd rozstrzyga wniosek o udzielenie zabezpieczenia w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Piotr Bożałkiński
radca prawny

***

Przedawnienie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie

Po uzyskaniu dla moich klientów wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu złożyłem pozew przeciwko przedsiębiorcy przesyłowemu. Dotyczył on zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie.

Domagałem się w nim zasądzenia wynagrodzenia za 10 lat korzystania przez przedsiębiorcę przesyłowego z działki moich klientów [Czytaj dalej…]

***

Na temat służebności przeczytaj również artykuły:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: