Na temat służebności drogi koniecznej pisałem już wielokrotnie. Dzisiaj zajmę się tematem, o którym już kiedyś wspominałem. Jest nim utrzymanie drogi koniecznej.
Urządzenia niezbędne do korzystania ze służebności
Wykonywanie służebności bardzo często wiąże się z korzystaniem z różnego rodzaju urządzeń.
Urządzenia te są wynikiem celowego działania człowieka, którego praca przejawia się w postaci widocznych przedmiotów, nakładów i naniesień materialnych.
Mogą nimi być kładki, rowy, rury kanalizacyjne, pompy i inne tego typu urządzenia.
Urządzeniem niezbędnym do korzystania ze służebności jest również utwardzenie nawierzchni wytyczonej drogi. Nie jest nim natomiast sam ślad na gruncie pozostawiony przez osoby przejeżdżające po nim.
Utrzymanie drogi koniecznej – pierwszeństwo umowy
W przypadku ustanowienia służebności drogi koniecznej bardzo często możesz spotkać się z problem kto ma utrzymywać drogę konieczną?
Ustawodawca stanął na stanowisku, że to strony ustanawiające w drodze umowy służebność mogą w niej określić, która z nich będzie utrzymywać urządzenia niezbędne do wykonywania służebności.
Może więc zostać ustalone, że urządzenia te będzie utrzymywał właściciel nieruchomości władnące a może być tak, iż obowiązek ten spoczywał będzie na właścicielu nieruchomości obciążonej. W tym ostatnim przypadku będzie on odpowiedzialny za utrzymania drogi także osobiście.
Dopuszczalne jest również ustalenie, że właściciele obydwu nieruchomości będą utrzymywać drogę.
W sytuacji gdy ustanowienie służebności drogi koniecznej następuje w drodze orzeczenia sądowego sąd może wskazać osobę odpowiedzialną za utrzymanie drogi. Może też określić jakie w tym zakresie spoczywać będą na niej obowiązki.
Kto utrzymuję drogę konieczną w przypadku braku umowy?
Powinieneś jednak wiedzieć, że umowy ustanawiające służebność na ogół nie mówią nic na temat obowiązku utrzymania drogi koniecznej. Podobnie rzecz się ma z orzeczeniami sądowymi.
W takiej sytuacji obowiązek utrzymania drogi koniecznej spoczywać będzie na właścicielu nieruchomości władnącej.
Ustawodawca stoi na stanowisku, że skoro odnosisz korzyść w postaci korzystania z cudzej nieruchomości i ograniczasz właściciela w wykonywaniu jego własności to powinieneś koszty utrzymania urządzeń niezbędnych do wykonywania służebności.
Obowiązek ten obejmuje zarówno utrzymania istniejących urządzeń, jak i wybudowanie nowych, jeżeli jest oto konieczne do prawidłowego wykonywania służebności.
W przypadku służebności drogi koniecznej Twój obowiązek może polegać utwardzeniu nawierzchni wytyczonej drogi, a także na utrzymaniu jej należytym stanie.
Będziesz więc musiał dokonywać remontów drogi, utrzymywać na niej czystość i przejezdność.
Może się jednak zdarzyć, że poza tobą z drogi korzystać będą również inne osoby, posiadające również służebność drogi koniecznej. Wówczas obowiązek utrzymania drogi w należytym stanie spoczywać będzie na was wszystkich.
Piotr Bożałkiński
radca prawny
***
Opłata sądowa w sprawie o służebność
Czytelnik mojego bloga wniósł apelację w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu. Uiścił od niej opłatę sądową w wysokości 100 złotych.
Sąd wezwał go do zapłaty dodatkowych 100 złotych. Zdaniem sądu opłata w sprawie o służebność przesyłu wynosi 200 złotych.
Czy sąd miał rację? Ile wynosi opłata sądowa w sprawie o służebność? [Czytaj dalej…]
***
Na temat służebności drogi koniecznej przeczytaj również artykuły:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }