Wyobraź sobie, że masz działkę, do której chciałbyś doprowadzić wodociąg lub kanalizację.
Konieczne jest przeprowadzenie tych urządzeń przez działki sąsiadów, którzy nie chcą się na to zgodzić ☹
Czy w takiej sytuacji możesz ustanowić służebność drogi koniecznej?
Brak jednoznacznego przepisu prawa dającego postawę do ustanowienie służebności
Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego służebność drogi koniecznej możesz ustanowić jeżeli Twoja nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do niej budynków gospodarczych.
Służebność tą możesz ustanowić nawet wbrew woli właścicieli sąsiednich działek 😊 Więcej na ten temat pisałem w TYM artykule.
Z przywołanego przepisu nie wynika, że daje on również podstawę do ustanowienia służebności potrzebnej przeprowadzenia przez sąsiednie nieruchomości wodociągów, kanalizacji i innych urządzeń przesyłowych. Dlatego tego typu urządzeń przewiedziana jest służebność przesyłu. Pisałem o niej w TYM artykule.
Służebność przesyłu może jednak zostać ustanowiona wyłączenie na rzecz przedsiębiorców przesyłowych.
Są to tacy przedsiębiorcy jak np. dystrybutorzy energii elektrycznej i gazu, czy przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Jeżeli nie jesteś takowym przedsiębiorcą to służebności przesyłu nie możesz ustanowić ☹
Służebność drogi koniecznej – możliwość zastosowania analogii
Sąd Najwyższy stanął jednak na stanowisku, że w drodze analogii do art. 145 kodeksu cywilnego dopuszczalne jest ustanowienie przez sąd służebności gruntowej umożliwiającej przyłączenie do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, energetycznej i innych sieci przesyłowych i obciążenie tą służebnością nieruchomości mające bezpośrednią łączność z tym sieciami 😊
Zdaniem Sądu Najwyższego dostęp nieruchomości do sieci przesyłowych ma dużą doniosłość społeczno-gospodarczą więc jej właścicielowi przysługuje roszczenie o ustanowienie drogi koniecznej szczególnego rodzaju.
Jest to służebność gruntowa umożliwiająca przeprowadzenie odpowiednich przewodów lub ciągów.
Tak więc, jeżeli potrzebujesz doprowadzić do swej działki kanalizację, wodociąg lub inne urządzenia przesyłowe to może w tym celu ustanowić służebność, stosując w drodze analogi art. 145 kodeksu cywilnego.
Piotr Bożałkiński
radca prawny
***
Waloryzacja wynagrodzenia za ustanowienie służebności
Pan Jan miał działkę położoną w jednej z turystycznych miejscowości. Sąsiad pana Jana zapragnął wybudować na swojej działce dom. Problemem był jednak brak odpowiedniego dostępu działki do drogi publicznej.
Panowie dogadali się i pan Jan ustanowił na rzecz swojego sąsiada służebność przejazdu i przechodu za wynagrodzeniem wynoszącym 400 zł rocznie [Czytaj dalej…]
***
Na temat służebności drogi koniecznej przeczytaj również artykuły:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }