Najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie urządzenia przesyłowego z mojej działki! Taka myśl pojawiła się w głowie pana Maćka.
Nabył on nieruchomość w jednej z turystycznych miejscowości. Lokalizacja działki była bardzo korzystna. Wszędzie można było z niej szybko dotrzeć.
Pana Maćka denerwował jednak słup energetyczny stojący w rogu jego działki. Przesłaniał on widok na okolicę.
Pan Maciek nie zamierzał domagać się ustanowienia służebności przesyłu. Był zainteresowany jedynie usunięciem słupa z jego działki. Czy mu się to udało?
Kiedy przysługuje Ci żądanie usunięcia urządzenia przesyłowego?
Jeżeli na Twojej nieruchomości znajduje się urządzenie przesyłowe np. gazociąg lub słup energetyczny a jego właściciel nie ma tytułu prawnego do korzystania z Twojej działki to możesz domagać się usunięcia tego urządzenia.
Jeżeli jego właściciel nie usunie urządzenia przesyłowego dobrowolnie to będziesz mógł wytoczyć przeciwko niemu tzw. powództwo negatoryjne.
Podstawę prawną do wytoczenia tego powództwa daje artykuł 222§2 kodeksu cywilnego. Dotyczy on sytuacji, w której inna osoba narusza Twoją własność w innym sposób niż pozbawienie Cię władztwa nad rzeczą.
Przedsiębiorca przesyłowy nie pozbawia Cię bowiem możliwości korzystania z Twojej nieruchomości lecz utrzymując na niej urządzenie przesyłowe narusza przez to Twoją własność. Masz wówczas możliwość domagania się od przedsiębiorcy przesyłowego przywrócenia stanu zgodnego z prawem i zaniechania naruszeń Twojego prawa własności.
W swoim pozwie możesz więc żądać usunięcia urządzenia przesyłowego z Twojej działki. Jeżeli jednak nie chcesz jego usunięcia lecz jedynie przesunięcia to również masz taką możliwość. Możesz np. żądać przesunięcia gazociągu przebiegającego przez środek Twojej nieruchomości, tak aby przebiegał on w pobliżu jej granicy.
Kiedy sąd oddali Twoje powództwo?
Sąd jednak w pewnych sytuacjach może oddalić Twoje powództwo. Uczyni to jeżeli właściciel urządzenia przesyłowego wykaże uprawnienie do korzystania z Twojej nieruchomości. Uprawnienie to może wynikać np. z decyzji wywłaszczeniowej, umowy, ograniczonego prawa rzeczowego czy orzeczenia sądu.
Bardzo często przedsiębiorcy przesyłowi podnoszą zarzut nabycia w drodze zasiedzenia służebności przesyłu lub służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu. Więcej na temat zasiedzenia służebności pisałem w TYM artykule.
W wielu przypadkach sądy oddalają powództwo o usunięcie urządzenia przesyłowego ze względu na jego sprzeczność z zasadami współżycia społecznego. Jako podstawę prawną wskazują przepis art. 5 kodeksu cywilnego.
Oddalenie powództwa na ogół uzasadniają tym, że urządzenia przesyłowe służą zaopatrzeniu lokalnej społeczności w energię elektryczną, gaz czy wodę lub że koszty ich usunięcia lub przesunięcia są bardzo wysokie.
Często jednak zdarza się, że przedsiębiorcy przesyłowi sami przyznają, że usunięcie lub przesunięcie urządzeń przesyłowych jest możliwe. Oczekują jednak, że koszty tego, wynoszące na ogół od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, poniosą właściciele nieruchomości.
Jeżeli nie zgodzisz się jednak na poniesienie tych kosztów to nie przeszkód ku temu aby żądać usunięcia urządzenia przesyłowego na koszt jego właściciela. Nie można wówczas mówić o sprzeczności powództwa z zasadami współżycia społecznego 😊
Czy służebność przesyłu uniemożliwia usunięcie urządzenia przesyłowego?
Usunięcie urządzenia przesyłowego może uniemożliwić przedsiębiorca przesyłowy występując do sądu z wnioskiem o ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego w postaci służebności przesyłu. Podstawę prawną ustanowienia tej służebności stanowi art. 305(1) kodeksu cywilnego. O tym jakie są przesłanki ustanowienia tej służebności pisałem w TYM artykule.
Jeżeli złożysz do sądu pozew z żądaniem usunięcia urządzenia przesyłowego to przedsiębiorca przesyłowy może złożyć wniosek o ustanowienie służebności przesyłu. Wówczas sąd może zawiesić postępowania w sprawie o usunięcie urządzenia przesyłowego.
Jeżeli sąd następnie uwzględni wniosek o ustanowienie służebności przesyłu to Twój pozew zostanie oddalony. Będziesz musiał wówczas zadowolić się wynagrodzeniem za ustanowienie służebności przesyłu.
W sprawie pana Maćka właściciel urządzenia przesyłowego nie domagał się o ustanowienia służebności przesyłu. Sąd nakazał więc usunięcia słupa energetycznego z nieruchomości pana Maćka 😊
Piotr Bożałkiński
radca prawny
***
Dostęp do drogi publicznej
Potrzebny jest dostęp do drogi publicznej. Taką informację uzyskał w starostwie pan Grzegorz.
Dostał on od rodziców działkę pod lasem. Gdy zaoszczędził trochę pieniędzy postanowił na niej postawić dom.
W tym celu postanowił on uzyskać pozwolenie na budowę [Czytaj dalej…]
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry,
a w jaki sposób można usunąć z KW obciążenie służebności drogi w sytuacji gdy jest ona ustanowiona dla każdoczesnego właściela KW, a nie konkretnej działki? Co więcej właściciel ten nie jest znany, prawdopodobnie nie żyje od 100 lat. Sam wpis znalazł się w KW na zasadzie współobciążenia przy dzieleniu i migracji do kolejnych KW.
W chwili obecnej działka obciążona nie stanowi przeszkody do drogi publicznej dla działek sąsiednich, ponieważ każda z nich ma dostęp do drogi publicznej