Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu – gazociągi

Piotr Bożałkiński02 października 20202 komentarze

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłuMój klient miał działkę w Bielsku-Białej. Przebiegał przez nią gazociąg. W związku z tym mój klient oczekiwał, że właściciel gazociągu zapłaci mu odpowiednie wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu.

Niestety, jak to często bywa, przedsiębiorca przesyłowy zaproponował mojemu klientowi niewielkie wynagrodzenie. Uznał on, że powinno ono obejmować wyłącznie pas eksploatacyjny gazociągu.

Mój klient miał zupełnie odmienne zdanie na ten temat. Sprawę trzeba było więc skierować do sądu.

Odpowiednie wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu

Jak już zapewne wiesz, przepisy kodeku cywilnego dają Ci prawo do odpowiedniego wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu.

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu powinno rekompensować Ci wszelki uszczerbek jaki poniesiesz w wyniku posadowienia na Twojej nieruchomości urządzenia przesyłowego 😊

Obejmować ono powinno szkodę jaką poniesiesz z tytułu utraty wartości nieruchomości na skutek posadowienia na niej urządzenia przesyłowego i wynagrodzenie za współkorzystanie z Twojej nieruchomości. Szerzej na ten temat pisałem w TYM artykule.

Strefy kontrolowane gazociągów

Składając wniosek o ustanowienie służebności przesyłu pamiętaj o tym, że wysokość wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu nie ogranicza się jedynie do pasa eksploatacyjnego gazociągu. Jest to pas określany przez właściciela gazociągu, niezbędny do korzystania z niego. Na ogół liczy on 3 metry licząc od osi gazociągu.

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu powinno uwzględniać również strefę kontrolowaną gazociągu. Podstawę prawną do określenia tej strefy dają przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 26 kwietnia 2013 r.  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie.

Szerokość stref kontrolowanych uzależniona jest od ciśnienia gazociągu i jego średnicy oraz kiedy gazociąg został wybudowany. Generalnie można powiedzieć, że wraz ze wzrostem ciśnienie i średnicy gazociągu wzrasta szerokość strefy kontrolowanej.

Ponadto, dla gazociągów wybudowanych przed dniem 5 września 2013 r. lub dla których przed tym dniem wydano pozwolenie na budowę szerokość stref kontrolowanych jest większa od wyznaczonej dla gazociągów wybudowanych w późniejszym okresie.

Ograniczenia występujące w strefach kontrolowanych gazociągów

W strefach kontrolowanych należy kontrolować wszelkie działania, które mogłyby spowodować uszkodzenie gazociągu lub mieć inny negatywny wpływ na jego użytkowanie i funkcjonowanie. Nie należy wznosić w nich obiektów budowalnych.

Zabrania się w nich urządzania stałych składów i magazynów. Nie należy podejmować działań mogących spowodować uszkodzenie gazociągu podczas jego użytkowania.

W strefach kontrolowanych nie mogą rosnąć drzewa w odległości mniejszej niż 2,0 m od gazociągu o średnicy do DN 300 włącznie i 3,0 m od gazociągów o średnicy większej niż DN 300, licząc od osi gazociągu do pni drzew. Wszelkie prace w strefach kontrolowanych należy prowadzić tylko po wcześniejszym uzgodnieniu sposobu ich wykonania z właściwym operatorem sieci gazowej.

Wszystkie te ograniczenia prawa własności powinny należy uwzględniać przy określaniu wysokości należnego Ci wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu. Im szersza jest strefa kontrolowana gazociągu znajdującego się na Twojej działce tym wyższe powinieneś dostać wynagrodzenie 😊

*****

Przeczytaj również artykuły:

Kiedy możesz ustanowić służebność przesyłu?

Wniosek o ustanowienie służebności przesyłu

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu – linie telekomunikacyjne

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu – linie energetyczne

Służebność przesyłu

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Marcin 26 kwietnia, 2023 o 19:34

  Witam!
  Inwestor na mojej działce idzie w zaparte do ustalenia służebności bierze tylko szerokość 1 m według rozporządzenia, gazociąg średniego ciśnienia. Natomiast pas montażowy wynosi 7 metrów. Na moje pytania ile wynosi pas na którym będą usuwane ewentualne awarie to podaje 1 metr co oczywiście jest niemożliwe.

  Jakie argumenty jeszcze podnosić w negocjacjach? Boję się, że jeżeli sprawa trafi do sądu to biegły również weźmie 1 metr szerokości bo tak mówi rozporządzenie.

  Odpowiedz

  Piotr 7 maja, 2023 o 11:35

  Witam
  Ja też miałem taką sytuację.
  Podczas robót zrobiłem Zdjęcia z prac. Wszystko wymierzylem i biegły w sądzie przyznał mi rację. Oni chcieli 1 metr, a jak 3 m. Trudno bowiem sobie wyobrazić aby na 1 m zrobić np. modernizację czy na prawe gazociągu. Do tego celu potrzebny jest wykop. Ziemię też trzeba gdzieś odłożyć, rury, sprzęt montażowy no i sama obecność pracowników też muszą ktoredys dojść do gazociągu. Te czynności mieszczą się w pasie służebności. Bogate jest w tym zakresie orzecznictwo. W razie potrzeby proszę o kontakt na email: s.szal@op.pl

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: