Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Postanowienie wstępne w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu

Piotr Bożałkiński23 grudnia 2022Komentarze (0)

Postanowienie wstępne w sprawie o ustanowienie służebności przesyłuCzy można wydać postanowienie wstępne w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu? Taki problem pojawił się w sprawie właściciela nieruchomości, przez którą przebiegał gazociąg.

Domagał się on ustanowienia służebności przesyłu za wynagrodzeniem. Z kolei właściciel gazociągu domagał się oddalenia wniosku. Twierdził on, że nabył służebność przesyłu w drodze zasiedzenia.

Sąd rejonowy wydał w sprawie postanowienie wstępne. Uznał w nim żądanie ustanowienia służebności za usprawiedliwione w zasadzie. Zarzut  zasiedzenia służebności sąd uznał za bezzasadny.

Postanowienie wstępne

Pojęcie postanowienia wstępnego nawiązuje do pojęcia wyroku wstępnego. Wyrokiem tym sąd może uznać roszczenie za usprawiedliwione w zasadzie.

Natomiast wyrok co do wysokości żądania wyda dopiero po uprawomocnieniu się wyroku wstępnego. Innymi słowy sąd stwierdza, że coś Ci się należy jednakże ile to będzie to okaże się w wyroku końcowym.

W postępowaniu nieprocesowym, w którym m.in. ustanawia się służebności sąd nie wydaje wyroków tylko postanowienia. Może również wydawać postanowienia wstępne.

Przepisy wprost przewidują wydanie postanowienia wstępnego w sprawach o zniesienie współwłasności, dział spadku oraz o podział majątku wspólnego. Zdaniem Sądu Najwyższego nie oznacza to, że w innych sprawach sąd nie można wydać postanowienia wstępnego, uznającego żądanie wniosku za usprawiedliwione co do zasady.

Przepisy dotyczące wyroku wstępnego stosuje się bowiem odpowiednio w postępowaniu nieprocesowym. Może być więc one stosowane w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu.

Sąd może wydać postanowienie wstęne jeżeli uzna to za celowe. Będzie to miało miejsce w sytuacj, gdy wydanie go przyczyni się do uproszczenia lub przyspieszenia postępowania.

Postanowienie wstępne w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu może być dla Ciebie korzystne

Przedsiębiorcy przesyłowi bardzo często wnoszą o oddalenie wniosków właścicieli nieruchomości o ustanowienie służebności przesyłu. Twierdzą oni, że nabyli prawo do korzystania z nieruchomości na podstawie umowy albo decyzji administracyjnej. Bardzo często też twierdzą, że nabyli służebność przesyłu w drodze zasiedzenia. Więcej na ten temat pisałem w TYM artykule.

O tym czy w ogóle należy Ci się wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu będziesz mógł dowiedzieć się dopiero z końcowego orzeczenia. Na ogół nastąpi to po kilku latach. Wiązać się to też będzie z dużymi wydatkami poniesionymi na opinie biegłych. W przypadku oddalenia Twojego wniosku może to wiązać się dla Ciebie z utratą znacznej ilości pieniędzy ☹

Dlatego jeżeli przedsiębiorca przesyłowy będzie domagał się oddalenia Twojego wniosku o ustanowienie służebności to warto rozważyć złożenie wniosku o wydanie przez sąd postanowienia wstępnego. Jeżeli sąd uwzględni Twój wniosek to będziesz miał pewność, że wynagrodzenie otrzymasz i poniesione przez Ciebie koszty nie pójdą na marne.

Dalsze postępowanie sprowadzać się będzie do ustalenia przebiegu służebności i wysokości wynagrodzenia, które na pewno dostaniesz 😊

 

Piotr Bożałkiński
radca prawny

***

Służebność przesyłu na rzecz gminy

Właściciele pewnej nieruchomości położonej na Warmii złożyli wniosek o ustanowienie służebności przesyłu na rzecz gminy.

Przez ich nieruchomość przebiegały bowiem: wodociąg i kanalizacja, stanowiące własność gminy.

Urządzenia te były dzierżawione przez należącą do gminy spółkę wodno-kanalizacyjną.

Sąd oddalił wniosek o ustanowienie służebności przesyłu. Uzasadnił to tym, że gmina nie jest przedsiębiorcą przesyłowym. Nie można w [Czytaj dalej…]

***

Na temat służebności przeczytaj jeszcze artykuły:

Kiedy możesz ustanowić służebność przesyłu ?

Wniosek o ustanowienie służebności przesyłu

Służebność przesyłu

Służebność – wszystko co musisz wiedzieć

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: