Czy można wydać postanowienie wstępne w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu? Taki problem pojawił się w sprawie właściciela nieruchomości, przez którą przebiegał gazociąg.
Domagał się on ustanowienia służebności przesyłu za wynagrodzeniem. Z kolei właściciel gazociągu domagał się oddalenia wniosku. Twierdził on, że nabył służebność przesyłu w drodze zasiedzenia.
Sąd rejonowy wydał w sprawie postanowienie wstępne. Uznał w nim żądanie ustanowienia służebności za usprawiedliwione w zasadzie. Zarzut zasiedzenia służebności sąd uznał za bezzasadny.
Postanowienie wstępne
Pojęcie postanowienia wstępnego nawiązuje do pojęcia wyroku wstępnego. Wyrokiem tym sąd może uznać roszczenie za usprawiedliwione w zasadzie.
Natomiast wyrok co do wysokości żądania wyda dopiero po uprawomocnieniu się wyroku wstępnego. Innymi słowy sąd stwierdza, że coś Ci się należy jednakże ile to będzie to okaże się w wyroku końcowym.
W postępowaniu nieprocesowym, w którym m.in. ustanawia się służebności sąd nie wydaje wyroków tylko postanowienia. Może również wydawać postanowienia wstępne.
Przepisy wprost przewidują wydanie postanowienia wstępnego w sprawach o zniesienie współwłasności, dział spadku oraz o podział majątku wspólnego. Zdaniem Sądu Najwyższego nie oznacza to, że w innych sprawach sąd nie można wydać postanowienia wstępnego, uznającego żądanie wniosku za usprawiedliwione co do zasady.
Przepisy dotyczące wyroku wstępnego stosuje się bowiem odpowiednio w postępowaniu nieprocesowym. Może być więc one stosowane w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu.
Sąd może wydać postanowienie wstęne jeżeli uzna to za celowe. Będzie to miało miejsce w sytuacj, gdy wydanie go przyczyni się do uproszczenia lub przyspieszenia postępowania.
Postanowienie wstępne w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu może być dla Ciebie korzystne
Przedsiębiorcy przesyłowi bardzo często wnoszą o oddalenie wniosków właścicieli nieruchomości o ustanowienie służebności przesyłu. Twierdzą oni, że nabyli prawo do korzystania z nieruchomości na podstawie umowy albo decyzji administracyjnej. Bardzo często też twierdzą, że nabyli służebność przesyłu w drodze zasiedzenia. Więcej na ten temat pisałem w TYM artykule.
O tym czy w ogóle należy Ci się wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu będziesz mógł dowiedzieć się dopiero z końcowego orzeczenia. Na ogół nastąpi to po kilku latach. Wiązać się to też będzie z dużymi wydatkami poniesionymi na opinie biegłych. W przypadku oddalenia Twojego wniosku może to wiązać się dla Ciebie z utratą znacznej ilości pieniędzy ☹
Dlatego jeżeli przedsiębiorca przesyłowy będzie domagał się oddalenia Twojego wniosku o ustanowienie służebności to warto rozważyć złożenie wniosku o wydanie przez sąd postanowienia wstępnego. Jeżeli sąd uwzględni Twój wniosek to będziesz miał pewność, że wynagrodzenie otrzymasz i poniesione przez Ciebie koszty nie pójdą na marne.
Dalsze postępowanie sprowadzać się będzie do ustalenia przebiegu służebności i wysokości wynagrodzenia, które na pewno dostaniesz 😊
Piotr Bożałkiński
radca prawny
***
Służebność przesyłu na rzecz gminy
Właściciele pewnej nieruchomości położonej na Warmii złożyli wniosek o ustanowienie służebności przesyłu na rzecz gminy.
Przez ich nieruchomość przebiegały bowiem: wodociąg i kanalizacja, stanowiące własność gminy.
Urządzenia te były dzierżawione przez należącą do gminy spółkę wodno-kanalizacyjną.
Sąd oddalił wniosek o ustanowienie służebności przesyłu. Uzasadnił to tym, że gmina nie jest przedsiębiorcą przesyłowym. Nie można w [Czytaj dalej…]
***
Na temat służebności przeczytaj jeszcze artykuły:
Kiedy możesz ustanowić służebność przesyłu ?
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }