Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Zniesienie służebności za wynagrodzeniem

Piotr Bożałkiński20 grudnia 2021Komentarze (1)

Zniesienie służebności za wynagrodzeniemPewna pani wytoczyła sąsiadom sprawę o zniesienie służebności za wynagrodzeniem. Służebność ta została ustanowiona przed laty. Miała na celu zapewnienie sąsiadom dojazd do ich gospodarstwa rolnego.

Po pewnym czasie sąsiedzi otworzyli na swojej działce gospodarstwo agroturystyczne. Ilość pojazdów przejeżdżających drogą znacznie się zwiększyła. Prowadziło to do regularnego rozjeżdżania drogi. Niszczone były też sadzonki drzew i ogrodzenie ☹

Ponieważ sąsiedzi mieli możliwość dojazdu do gospodarstwa z innej strony właścicielka obciążonej nieruchomości uważała, że może domagać się zniesienia służebności. Czy miała rację?

Zniesienie służebności za wynagrodzeniem – przesłanki

 

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości obciążonej to możesz domagać się zniesienia służebności za wynagrodzeniem 😊 Żeby to zniesienie służebności mogło nastąpić muszą być jednak spełnione dwie przesłanki.

Pierwszą przesłankę stanowi zmiana stosunków powodującą, że służebność staje się szczególnie uciążliwa. Zmiana ta może odnosić zarówno do nieruchomości obciążonej służebności, jak i do nieruchomości władnącej. Zmiany takowej nie będzie stanowił Twój konflikt z właścicielem nieruchomości władnącej.

Żądanie zniesienia służebności może natomiast uzasadniać ogólna zmiana stosunków społeczno-gospodarczych nie związana z konkretną nieruchomością. Pamiętaj jednak, że zmiana ta musi pozostawać w związku przyczynowym ze szczególną uciążliwością dla nieruchomości obciążonej.

Zniesienie służebności za wynagrodzeniem uzasadnia jedynie zmiana o wysokim stopniu intensywności. Decydują tutaj kryteria obiektywne a nie subiektywne zapatrywania właścicieli nieruchomości. Samo zwiększenie częstotliwości korzystania z Twojej nieruchomości nie daje Ci jeszcze podstawy do żądania zniesienia służebności ☹

Podstawę taką może natomiast stanowić uciążliwość wynikająca ze zamiany sposobu korzystania z nieruchomości obciążonej. Jeżeli więc sąsiad zaczął jeździć przez Twoją działkę ciężkimi samochodami ciężarowymi  to będziesz mógł domagać się zniesienia służebności, jeżeli wcześniej przejeżdżał przez nią wyłącznie samochodami osobowymi.

Będziesz mógł również domagać się zniesienia służebności gdy zwiększy się ilość podmiotów korzystających z Twojej nieruchomości. Będzie to miało miejsce np. w sytuacji, gdy wcześniej sąsiad wykorzystywał Twoją drogę wyłącznie jak dojazd do domu a po pewnym czasie sytuacja uległa zmianie. Otworzył on bowiem drukarnię i poza nim przez Twoją działkę przejeżdżać zaczęli pracownicy, klienci i dostawcy.

Drugą przesłanką zniesienia służebności za wynagrodzeniem jest brak konieczności dalszego jej istnienia do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej. Sytuacja takowa ma miejsce gdy można w innym sposób osiągnąć cel, dla którego służebność została ustanowiona.

Jako przykład tego wskazać można możliwość dojazdu do nieruchomości inną drogą niż wiodąca poprzez nieruchomość obciążoną. W takiej sytuacji zniesienia służebności będziesz mógł się domagać nawet, gdy dla zapewniania przejazdu konieczne będzie wykonanie pewnych robót.

Sposoby zniesienia służebności

Służebność możesz znieść w drodze umowy zawartej z właścicielem nieruchomości władnącej. Umowa ta powinna zostać zawarta pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego. W umowie tej powinna zostać określona wysokości wynagrodzenia.

Jeżeli jednak nie dojdziesz do porozumienia z właścicielem nieruchomości władnącej to chcąc znieść służebność będziesz musiał skierować sprawę na drogę postępowania sądowego.  Konieczne wówczas będzie złożenie do sądu pozwu o zniesienie służebności. Powinieneś go złożyć do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia Twojej nieruchomości.

Jeżeli sąd uzna, że zachodzą przesłanki do zniesienia służebności to w wyroku znoszącym służebność określi wysokość wynagrodzenia, które będziesz zapłacić właścicielowi nieruchomości władnącej. Uczyni to w oparciu o opinię sporządzona przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego.

Będzie musiał, co prawda zapłacić ale pozbędziesz się uciążliwości, którą stanowi obciążająca Twoją nieruchomość służebność 😊

*****

 

Zniesienie służebności bez wynagrodzenia

Zmiana treści służebności

Służebność – wszystko co musisz wiedzieć

Służebność drogi koniecznej

Zmiana zakresu służebności drogi koniecznej

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Paulina 1 marca, 2022 o 21:03

    Ciekawy przypadek i myślę, że wiele osób może mieć ten sam problem z drogą dojazdową…

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: