Zmiana zakresu służebności drogi koniecznej to problem, z którym musiał sobie poradzić pan Karol.
Odziedziczył on po dziadku nieruchomość, położoną w turystycznej miejscowości.
Była to niezabudowana działka z widokiem na jezioro.
Dostęp do drogi publicznej zapewniała jej służebność drogi koniecznej, ustanowiona przed laty orzeczeniem sądu.
Pan Karol postanowił wybudować na odziedziczonej nieruchomości dom. Problemy zaczęli mu jednak robić urzędnicy ze starostwa.
Twierdzili oni, że droga łącząca działkę pana Karola z drogą publiczną jest zbyt wąska aby uzyskać pozwolenie na budowę.
Trzeba więc było rozszerzyć istniejącą służebność.
Pan Karol wielokrotnie rozmawiał na ten temat z sąsiadem. Proponował mu spore pieniądze za zmianę zakresu służebności drogi koniecznej. Ten jednak za każdym razem mówił nie. Nie chciał aby ktokolwiek budował się w pobliżu i przejeżdżał przez jego działkę.
Co w takiej sytuacji można zrobić?
Zmiana treści lub sposobu wykonywania służebności
Z art. 291 kodeksu cywilnego wynika, że gdy po stronie właściciela nieruchomości obciążonej, po ustanowieniu służebności powstanie ważna potrzeba gospodarcza będzie mógł on żądać zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności.
Pojęcie „ważna potrzeba gospodarcza” jest pojęciem niedookreślonym.
Przyjmuje się, że potrzeba ta musi być obiektywnie tak ważna żeby przemawiała ona za zmianą treści służebności. Od oceny sądu zależeć jednak będzie czy w konkretnej sprawie taka ważna potrzeba gospodarcza będzie miała miejsce.
Właściciel nieruchomości obciążonej może domagać się zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności za wynagrodzeniem.
Wysokość tego wynagrodzenia zależeć będzie od rodzaju i rozmiaru uciążliwości, które powstały w wyniku zmiany treści służebności. Więcej na ten temat możesz przeczytać w TYM artykule.
Niestety, art. 291 kodeksu cywilnego nie daje jednak możliwości dokonania zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności właścicielowi nieruchomości władnącej.
Nie jesteś jednak w takiej sytuacji bezradny.
Zmiana zakresu służebności drogi koniecznej na podstawie art. 145 kodeksu cywilnego
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 17 lipca 2007 r., III CZP 70/07 stwierdził, iż po ustanowieniu służebności gruntowej może dojść do takiej zmiany stosunków, która uzasadnia zmianę treści lub sposobu wykonywania służebności.
Zmiana ta polegać może np. na poszerzeniu szlaku służebnego, przeniesienie go na inne miejsce lub dozwoleniu na korzystanie z innych środków komunikacji.
W takiej sytuacji właściciel nieruchomości władnącej może domagać się zmiany zakresu służebności drogi konieczne na podstawie art. 145 kodeksu cywilnego.
Przepis ten dotyczy ustanowienia służebności drogi koniecznej.
Służebność tą ustanawia się gdy nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub należących do niej budynków gospodarskich.
Więcej na ten temat możesz przeczytać w TYM artykule.
Pojęcie „odpowiedniego dostęp’ jest pojęciem szerszym niż brak jakiegokolwiek dostępu.
Oznacza to, że służebność drogi koniecznej możesz ustanowić gdy dostęp do drogi koniecznej wprawdzie istnieje, lecz nie jest odpowiedni.
Zdaniem Sądu Najwyższego do „nieodpowiedniości” dostępu może dojść w wyniku zmiany stosunków oraz powstania ważnej potrzeby gospodarczej.
Przykładowo, wytyczona i używana droga konieczna okazuje się – ze względów technicznych lub trakcyjnych – zbyt wąska albo zbyt niedogodna, aby zapewnić właścicielowi nieruchomości władnącej odpowiedni kontakt z drogą publiczną.
W takim wypadku powstaje sytuacja, o której mowa w art. 145 kodeksu cywilnego.
Możesz wówczas wystąpić jako właściciel nieruchomości władnącej z wnioskiem o ustanowienie nowej (zmienionej, rozszerzonej) drogi koniecznej, zapewniającej odpowiednie połączenie z drogą publiczną.
Piotr Bożałkiński
radca prawny
***
Podatek od nieruchomości od drogi koniecznej
Powinieneś zapłacić podatek od nieruchomości od drogi koniecznej – stwierdził kategorycznie sąsiad pana Jacka.
Aby dojechać do swojej działki pan Jacek musiał przejeżdżać przez działkę sąsiada. W tym celu wystąpił do sądu z wnioskiem o ustanowienie służebności drogi koniecznej [Czytaj dalej…]
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo dobre. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Po prostu super artykuł. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i często odwiedzał, by zobaczyć nowe artykuły.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie i dobre słowa. Pozdrawiam
Świetny artykuł. Jestem zachwycony, że trafiłem na to miejsce . Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Czuję, że powinienem podziękować za Twoje działania. Będę polecał to miejsce i często tu zaglądał, aby zobaczyć nowe posty.
Dziękuję za dobre słowa i pozdrawiam