Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Wpis służebności do księgi wieczystej

Piotr Bożałkiński27 czerwca 2024Komentarze (1)

Wpis służebności do księgi wieczystejPotrzebny jest wpis służebności do księgi wieczystej! Taką informację uzyskał od architekta pan Marcin.

Dostał on od rodziców działkę położoną w niewielkim miasteczku. Chciał wybudować na niej dom, aby zamieszkać w nim wraz z rodziną.

Dostęp działki pana Marcina do drogi publicznej wiódł prywatną drogą przez sąsiednią nieruchomość. Kiedyś była to półhektarowa działka, obciążona służebnością przechodu i przejazdu na rzecz nieruchomości pana Marcina.

Z czasem nieruchomość obciążona podzielono na kilka działek, z których każdą kupiła inna osoba. Okazało się, że w księdze wieczystej założonej dla nieruchomości, przez którą przebiega obecnie droga prowadząca do działki pana Marcina nie ma wpisanej służebności.

Groziło to domową wydania panu Marcinowi pozwolenia na budowę. Musiał więc on wpisać swoją służebność do księgi wieczystej.

Co daje wpis służebności do księgi wieczystej?

Wpis służebności do księgi wieczystej nie jest konieczny do jej powstania. Służebność możesz ustanowić w drodze umowy. Prawo wymaga, aby oświadczenie właściciela ustanawiającego służebność gruntową w formie aktu notarialnego.

Służebność można również ustanowić w drodze orzeczenia sądowego lub decyzji administracyjnej. Więcej na ten temat możesz przeczytać w TYM artykule.

Wpis służebności do księgi wieczystej ma charakter deklaratoryjny. Oznacza to, że potwierdza on jedynie pewien stan prawny wynikający z umowy, orzeczenia sądowego albo decyzji administracyjnej.

Jeżeli jednak Twoją służebność wpisano do księgi wieczystej to bardzo łatwo możesz udowodnić, że ją masz, przedkładając odpis księgi wieczystej. Z art. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece wynika bowiem domniemanie, że prawo ujawnione w księdze wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.

Poza tym, gdyby Twoja służebność nie była wpisana do księgi wieczystej to w przypadku sprzedaży nieruchomości obciążonej mógłbyś być pozbawiony wykonywania swojej służebności wobec nowego nabywcy nieruchomości.

Mógłby on bowiem powołać się na wynikającą z art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych. Twierdziłby, że kupując nieruchomość nie wiedział pomimo zachowania należytej staranności o istnieniu Twojej służebności.

Co prawda rękojmia ta nie działa przeciwko kilku w wymienionym w ustawie służebnościom m.in. drogi koniecznej i przesyłu jednakże w pozostałych przypadkach Twoja służebność mogłaby wygasnąć gdy nie była wpisana do księgi wieczystej. Warto więc służebność wpisać do księgi wieczystej.

Jak dokonać wpisu służebności do księgi wieczystej?

Jeżeli służebność powstała w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego to wniosek o wpis służebności do księgi wieczystej może za Ciebie złożyć notariusz. W pozostałych przypadkach powinieneś złożyć wniosek sam.

Wniosek powinieneś złożyć na formularzu urzędowym do sądu, w którym znajduje się księga wieczysta. Wniosek powinien zawierać żądanie wpisania służebności w dziale III księgi wieczystej nieruchomości obciążonej oraz w dziale I-Sp księgi wieczystej nieruchomości władnącej.

Do wniosku powinieneś załączyć dokumenty stanowiące podstawę wpisu. W zależności od sposobu powstania służebności może to być akt notarialny, postanowienie sądu, decyzja administracyjna czy zatwierdzony projekt podziału nieruchomości. Powinieneś też uiścić opłatę sądową od wpisu służebności do księgi wieczystej w wysokości 200 zł.

Piotr Bożałkiński
radca prawny

***

Zmiana zakresu służebności drogi koniecznej

Zmiana zakresu służebności drogi koniecznej to problem, z którym musiał sobie poradzić pan Karol.

Odziedziczył on po dziadku nieruchomość, położoną  w turystycznej miejscowości.

Była to niezabudowana działka z widokiem na jezioro.

Dostęp do drogi publicznej zapewniała jej służebność drogi koniecznej, ustanowiona przed laty orzeczeniem sądu [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Marta 2 sierpnia, 2024 o 09:28

    Czy osoba posiadająca służebność przejazdu do swojej działki przez działkę (drogę) gminną może na działce gminnej starać się do Gminy o zgodę na postawienie szlabanu? Mam działkę nieopodal i zawsze na tej drodze stawiałam auto, często tez parkują tam mieszkańcy idąc do lasu, a teraz pewna pani mająca przejazd przez tą drogę postawiła tam szlaban bez zgody Gminy. Czy jednak może się starać o załatwienie papierów i zgody na ten szlaban czy jest to bezpodstawne?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: