Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Dwie drogi konieczne do jednej nieruchomości

Piotr Bożałkiński04 października 2024Komentarze (1)

Dwie drogi konieczne do jednej nieruchomościDwie drogi konieczne do jednej nieruchomości potrzebował pan Ryszard. Dostał on od rodziców sporą nieruchomość rolną.

Problemem było to, że działka przedzielona była na pół starorzeczem jednej z głównych polskich rzek. Nie można było dojechać ani nawet dojść przez to starorzecze z jednej części nieruchomości do drugiej.

Aby uprawiać swe pola, pan Ryszard musiał korzystać z dwóch różnych dróg dojazdowych. Przez lata nie miał z tym problemu.

Sytuacja zmieniła się w ostatnim czasie, gdyż nowy właściciel dróg dojazdowych zabronił panu Ryszardowi korzystania z nich.

Kiedy możesz ustanowić służebność drogi koniecznej?

Służebność drogi koniecznej możesz ustanowić jeżeli Twoja nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarczych.

Roszczenie o ustanowienie służebności drogi koniecznej przysługuje Ci nie tylko wtedy, gdy Twoja nieruchomość nie ma w ogóle bezpośredniego dostępu do drogi publicznej.

Przebieg drogi koniecznej

Przysługuje Ci ono także gdy Twoja nieruchomość wprawdzie ten bezpośredni dostęp ma, ale jest on nieodpowiedni.

Odpowiedni dostęp do drogi publicznej musi stwarzać rzeczywistą, bezpieczną możliwość swobodnego przedostawania się z nieruchomości do takiej drogi.

Możliwość ta musi dotyczyć drogi prawidłowo funkcjonującej w systemie dróg publicznych. Musi istnieć trwale, a nie tylko w pewnych okresach roku.

Musi to być dostęp trwały w sensie prawnym, tzn. nie może być on oparty na stosunku grzecznościowym czy obligacyjnym.

Więcej na temat służebności drogi koniecznej przeczytasz w TYM artykule.

Czy można ustanowić dwie drogi konieczne do jednej nieruchomości?

Odpowiedni dostęp do drogi publicznej nie oznacza dostępu łatwiejszego. Służebność drogi koniecznej nie może bowiem służyć wyłącznie Twojej wygodzie.

Powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.

Co do zasady powinna być ustanowiona jedna droga konieczna prowadząca do jednej nieruchomości.

Z postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 2011 r., V CSK 317/10 wynika, że odpowiednim jest taki dostęp do drogi publicznej, który pozwala właścicielowi korzystać z całej nieruchomości (nie tylko z jej części) zgodnie z jej przeznaczeniem.

Może więc przyjąć, że do zapewnienia możliwości korzystania z całej nieruchomości zgonie z jej przeznaczenie niezbędne będzie ustanowienie dwóch dróg koniecznych.

Taka sytuacja może mieć np. miejsce gdy nieruchomość składa się z kilku nieprzylegających do siebie działek i do każdej z nich potrzebny będzie osobny dojazd.

Konieczność ustanowienia dwóch dróg koniecznych może występować również gdy na nieruchomości znajduje się przeszkoda uniemożliwiająca dotarcie z jednej części do drugiej.

          Piotr Bożałkiński
          radca prawny

***

Służebność na własnej nieruchomości

Pan Maciek zastanawiał się nad tym czy można ustanowić służebność na własnej nieruchomości? Dostał on od rodziców działkę budowlaną w Szczyrku.

Działka ta połączona była z drogę publiczną prywatną drogą gruntową. Pan Maciek był jednym ze współwłaścicieli tej drogi [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Polskamarka 7 listopada, 2024 o 12:56

    Dziękuję, jasno napisany rzetelny i bardzo pomocny artykuł

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: