Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Służebność drogi koniecznej – nie zawsze możesz ją ustanowić

Piotr Bożałkiński30 sierpnia 2020Komentarze (0)

Służebność drogi koniecznejPo dwutygodniowym udanym urlopie czas wrócić do pisania mojego bloga. Tematem mojego pierwszego pourlopowego wpisu jest służebność drogi koniecznej.

Jak już kiedyś pisałem, jeżeli Twoja nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich to możesz żądać od właściciela sąsiedniej nieruchomości ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej, czyli ustanowienia służebności drogi koniecznej.

Treścią jej jest uprawnienie do przechodzenia, przejazdu czy przepędzania zwierząt przez sąsiednią nieruchomość. Służebność ta stanowić ma rzeczywistą, bezpieczną możliwość swobodnego przedostawania się z Twojej nieruchomości do drogi publicznej. Szerzej na ten temat pisałem w TYM artykule.

Są jednak sytuacje, kiedy Twoja nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej jednakże służebności drogi koniecznej nie możesz ustanowić ☹

Służebność drogi koniecznej a niekorzystne usytuowanie budynków

Może się tak zdarzyć, że Twój budynek przylega, co prawda do drogi publicznej, jednakże usytuowany on jest w ten sposób, że nie możesz do niego swobodnie wejść, bez wchodzenia na cudzą nieruchomość.

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 21 sierpnia 2019 r., sygn. akt: I CSK 30/19 stanął na stanowisku, iż w takiej sytuacji nie możesz domagać się ustanowienie służebności drogi koniecznej ☹

 Jego zdaniem nie można żądać ustanowienia służebności drogi koniecznej, jeżeli niedogodność w dostępie do drogi publicznej lub do usytuowanych na nieruchomości budynków wynikają jedynie z niekorzystnego usytuowania budynków na nieruchomości. W takim wypadku chodzi nie o dostęp do drogi publicznej, lecz łatwiejsze korzystanie z budynków.

Zorganizowanie zaś łatwiejszego sposobu eksploatacji nieruchomości należy do właściciela nieruchomości. Instytucja służebności nie może bowiem służyć wygodnie właściciela nieruchomości władnącej kosztem naruszenia prawa właściciela działki obciążonej.

W takiej sytuacji powinieneś dokonać takich zmian w zabudowaniu swojej nieruchomości abyś mógł swobodnie na nią wejść bez wchodzenia na działkę sąsiada.

Brak dostępu do drogi publicznej w wyniku działań właściciela

Nie możesz również domagać się ustanowienia służebności drogi koniecznej w sytuacji gdy sam pozbawiłeś swoją nieruchomość dostępu do drogi publicznej, czy też dostępu tego pozbawił nieruchomość jej poprzedni właściciel. Dotyczy zarówno działań umyślnych, jak i działań nieumyślnych, będących wynikiem niedbalstwa.

Taka sytuacja może mieć gdy zabudowujesz dostęp swojej nieruchomość do drogi publicznej licząc na to, że dojazd do niej będziesz miał z innej strony, przez sąsiednią działkę, w oparciu o stosunek grzecznościowy lub obligacyjny np. umowę użyczenia, najmu lub dzierżawy. Jeżeli ten stosunek po pewnym czasie wygaśnie to nie będziesz mógł domagać się ustanowienia służebności drogi koniecznej ☹

*****

Na temat służebność drogi koniecznej przeczytaj również artykuły:

Służebność drogi koniecznej

Przebieg drogi koniecznej

Wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej

Wynagrodzenie za ustanowieni służebności drogi koniecznej

Czy wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej wiąże sąd?

Dwie drogi konieczne do jednej nieruchomości

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: