Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Zasiedzenie służebności

Piotr Bożałkiński07 sierpnia 2020Komentarze (0)

Zasiedzenie służebnościMój klient miał działkę, na której znajdował się słup energetyczny. Psuł on estetykę całej działki i ograniczał w sposób istotny możliwość jej zabudowy.

Mój klient zwrócił się do zakładu energetycznego z żądaniem usunięcia tego słupa. Zakład energetyczny odmówił, twierdząc, że nabył w drodze zasiedzenia służebność przesyłu

Taka sytuacja zdarza się niestety bardzo często. Być może sam jej doświadczyłeś. Korzystający z cudzych nieruchomości bowiem bardzo często wobec ich właścicieli powołują się na bycie służebności w drodze zasiedzenia. O co w tym wszystkim chodzi?

Możliwość nabycia służebności w drodze zasiedzenia

Otóż, służebność może zostać nabyta również w drodze zasiedzenia. Jest to nabycie z mocy samego prawa. Oznacza to, że do nabycia w ten sposób służebności nie jest konieczne zawarcie umowy ani uzyskania orzeczenia sądowego.

W drodze zasiedzenia może zostać nabyta służebność gruntowa oraz służebność przesyłu. Nie ma możliwości nabycia w drodze zasiedzenia służebności osobistej.

Do nabycia służebności stosuje się odpowiednio przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie.

Zasiedzieć służebność może osoba będąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym innej nieruchomości. Zasiedzieć służebność może również przedsiębiorca przesyłowy.

Zasiedzenie służebności wymaga korzystania z trwałego i widocznego urządzenia

Do zasiedzenia służebności konieczne jest posiadanie służebności. Jest to faktyczne korzystanie z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebność. Czyli po prostu, trzeba się zachowywać się tak jakby rzeczywiście przysługiwała służebność.

Powinieneś jednak wiedzieć, że samo posiadanie służebności nie wystarcza do jej nabycia w drodze zasiedzenia. Konieczne jest jeszcze korzystanie przy tym z trwałego i widocznego urządzenia. Urządzenie to jest wynikiem świadomej i celowej pracy ludzkiej.

Może nim być np. rurociąg, mostek, kładka czy utwardzenie drogi żwirem. Urządzeniem takowym nie są koleiny powstałe w wyniku przejeżdżania drogą  polną, czy też zniwelowanie terenu przez zasypanie nierówności.

Nie jest wymagane aby wykonawcą trwałego i widocznego urządzenia był posiadacz służebności. Wykonawcą urządzenia może być również właściciel nieruchomości, na której znajduje się to urządzenie lub inna osoba.

Kwestia widoczności urządzenia budzi wątpliwości w przypadku podziemnych urządzeń przesyłowych np. takich jak rurociągi. Przyjmuje się, że urządzenia takie uważa się za widoczne dzięki odpowiednim oznaczeniom na gruncie np. w postaci słupków.

Uznaje się również za widoczne urządzenia, o których istnieniu możesz się dowiedzieć z innych źródeł. Mogą to być dokumenty lub mapy, czy też okoliczności towarzyszące budową instalacji naziemnych.

Zasiedzenie służebności wymaga upływu określonego okresu czasu

Do nabycia służebności w drodze zasiedzenia konieczne jest aby posiadanie służebności trwało określoną ilość czasu. Jeżeli posiadacz służebności wszedł w jej posiadanie w dobrej wierze to okres ten wynosi 20 lat. Jeżeli natomiast wszedł w posiadanie służebności w złej wierze to okres ten wynosi 30 lat.

W złej wierze jest ten kto wie, że nie przysługuje mu prawo nieruchomości, a także ten kto o tym nie wie, jednakże przy dochowaniu należytej staranności powinien o tym wiedzieć.

Wybudowanie urządzeń przesyłowych na gruncie osoby trzeciej za jej zgodą bez zachowania formy aktu notarialnego świadczy o złej woli posiadacza służebności. Powinien on bowiem wiedzieć, że zgoda właściciela nieruchomości na ustanowienie służebności wymaga formy aktu notarialnego.

Powinieneś również wiedzieć, że przypadku służebności przesyłu, wprowadzonej do kodeku cywilnego w dniu 3 sierpnia 2008 r., do okresu czasu niezbędnego do jej zasiedzenia wlicza się również okres posiadanie służebności o treści odpowiadającej służebności przesyłu, mający miejsce przed wprowadzeniem tej służebności.

Zasiedzeniu służebności możesz zapobiec przerywając bieg okresu zasiedzenia. Może to uczynić np. składając do sądu pozew o usunięcie urządzenia przesyłowego, czy też wniosek o ustanowienie służebności przesyłu. Wtedy przedsiębiorca przesyłowy nie będzie mógł powoływać się na nabycie służebności w drodze zasiedzenia 😊

******

Przeczytaj również artykuł: Służebność – wszystko co musisz wiedzieć

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: