Potrzebny jest dostęp do drogi publicznej. Taką informację uzyskał w starostwie pan Grzegorz.
Dostał on od rodziców działkę pod lasem. Gdy zaoszczędził trochę pieniędzy postanowił na niej postawić dom.
W tym celu postanowił on uzyskać pozwolenie na budowę.
Działka pana Grzegorza znajdowała się 500 m od drogi gminnej. Można było dojechać do tej drogi drogę wewnętrzną, tak jak to czynili sąsiedzi.
Pan Grzegorz nie miał jedna ani służebności ani udziału w tej drodze.
Czy w takiej sytuacji mógł on uzyskać pozwolenie na budowę?
Dostęp do drogi publicznej jest obowiązkowy
Przepisy Prawa budowlanego wymagają aby nieruchomość miała dostęp do drogi publicznej. Inaczej nie dostaniesz pozwolenia na budowę ☹
Pojęcie drogi publicznej określa art. 1 ustawy o drogach publicznych.
W myśl tego przepisu drogą publiczną jest droga zaliczona na podstawie tej ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych.
Ustawa ta przewiduje cztery kategorie dróg publicznych: drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe i drogi gminne.
Z kolei pojęcie dostępu do drogi publicznej definiuje art. 2 pkt 14 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Zgodnie z jego treścią przez dostęp do drogi publicznej należy rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej.
Są więc trzy rodzaje dostępu do drogi publicznej. Aby uzyskać pozwolenie na budowę wystarczy, że będziesz miał jeden z nich 😊
Bezpośredni dostęp
Bezpośredni dostęp do drogi publicznej jest wtedy gdy Twoja nieruchomość bezpośrednio do niej przylega.
Dostęp ten jednak musi zapewniać Ci możliwość faktycznego dojazdu i dojścia do drugi publicznej bez koniczności korzystania z innych nieruchomości.
Jeżeli więc Twoja działka przylega, co prawda do drogi publicznej jednakże aby na nią bezpiecznie wjechać musisz korzystać z działki innego właściciela to nie można przyjąć, że Twoja działka ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej ☹
Dostęp przez służebność drogową
Jeżeli Twoja nieruchomość nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej to dostęp ten możesz uzyskać przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej. Służebność ta jest ograniczonym prawem rzeczowym dającym możliwość przejazdu i przechodu przez sąsiednią nieruchomość.
Możesz ją uzyskać w drodze umowy zawartej z właścicielem sąsiedniej nieruchomości. Jeżeli się nie dogadacie to będziesz mógł złożyć do sądu wniosek o ustanoweniem drogi koniecznej i w ten sposób uzyskać dostęp do drogi publicznej. Więcej na ten temat pisałem w TYM artykule.
Dostęp do drogi publicznej przez drogę wewnętrzną
Dostęp do drogi publicznej możesz mieć również przez drogę wewnętrzną. Jest to droga przeznaczona do ruchu pojazdów, która nie jest zaliczona do żadnej z kategorii dróg publicznych.
Właścicielem takiej drogi może być nie tylko gmina lub Skarb Państwa ale również osoba prywatna. Jeżeli droga ta jest powszechnie dostępna to nie musisz posiadać żadnego tytułu do tej drogi.
Nie musisz więc mieć w niej żadnego udziału ani służebności. Żeby jednak uzyskać pozwolenie na budowę droga ta powinna mieć wymaganą przez przepisy prawa szerokość. Więcej na ten temat pisałem w TYM artykule.
Panu Grzegorzowi udało się uzyskać pozwolenie na budowę. Wkrótce wprowadzi się do nowego domu 😊
Piotr Bożałkiński
radca prawny
***
Opłata sądowa w sprawie o służebność
Czytelnik mojego bloga wniósł apelację w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu. Uiścił od niej opłatę sądową w wysokości 100 złotych.
Sąd wezwał go do zapłaty dodatkowych 100 złotych. Zdaniem sądu opłata w sprawie o służebność przesyłu wynosi 200 złotych [Czytaj dalej…]
***
Przeczytaj również artykuły:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }