Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Zrzeczenie się służebności

Piotr Bożałkiński03 września 2021Komentarze (1)

Zrzeczenie się służebnościBył u mnie wczoraj klient będący w sporze z przedsiębiorstwem wodociągowym. Na jego działce znajduje się bowiem wodociąg. Klient domaga się usunięcia wodociągu.

Przedstawił mi oświadczenie przedsiębiorstwa wodociągowego.

Wynika z niego, że zrzeka się ono prawa do korzystania z działki mojego klienta. Wydawało się, że sprawa jest prosta i wodociąg wkrótce zostanie usunięty.

Po pewnym czasie okazało się jednak, iż przedsiębiorstwo wodociągowe zmieniło zdanie. Twierdzi ono, że nadal ma prawo do korzystania z działki mojego klienta ☹

Czy ma rację?

Zrzeczenie się służebności prowadzi do jej wygaśnięcia

Służebność jest ograniczonym prawem rzeczowym.

Oznacza to, że mają do niej zastosowanie ogólne przepisy kodeksu cywilnego dotyczące ograniczonych praw rzeczowych.

Jednym z nich jest art. 246 kodeksu cywilnego. Wynika z niego, że jeżeli uprawniony zrzeka się ograniczonego prawa rzeczowego to prawo do wygasa.

Jeżeli więc masz służebność i chcesz się jej pozbyć to możesz złożyć właścicielowi nieruchomości oświadczeni o zrzeczeniu się służebności. Wówczas Twoja służebność wygaśnie.

Natomiast jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości obciążonej służebnością to podmiot mający służebność może złożyć Ci takowe oświadczenie.

Kiedy nastąpi wygaśnięcie służebności?

Zrzeczenie się służebności, co do zasady nastąpi z chwilą gdy oświadczenie o zrzeczeniu się służebności dojdzie do właściciela nieruchomości w ten sposób, że będzie on miał możliwość zapoznania się z jego treścią.

Na ogół to będzie chwila otrzymania przez niego pisma zawierającego to oświadczenie.

Jeżeli oświadczenie o zrzeczeniu się służebności zostało otrzymane przez właściciela nieruchomości to nie może zostać już odwołane.

Tak więc w sprawie mojego klienta wygasła służebność przedsiębiorstwa wodociągowego. Nie powinno więc ono dalej korzystać z działki mojego klienta 😊

Musisz jednak pamiętać, że jeżeli służebność została wpisana do księgi wieczystej to do jej wygaśnięcia konieczne jest wykreślenie z księgi wieczystej.

Ograniczenia dotyczące zrzeczenia się służebności

Służebność obciąża cała nieruchomość, nawet gdy składa się ona z kliku działek.

Jeżeli więc masz służebność, którą obciąża klika działek wchodzących w skład tej samej nieruchomości to możesz zrzec się służebności odnośnie całej nieruchomości.

Nie możesz wiec zrzec się służebności jedynie co do niektórych działek. Nie możesz też zrzec się służebności na rzecz innej osoby.

W jakiej formie powinno nastąpić zrzeczenie się służebności?

Przepisy prawa nie określają wprost formy oświadczenia o zrzeczeniu się służebności.

Przyjmuje się, że powinna być to forma pisemna żeby w razie sporu można było bez trudu udowodnić, że oświadczenie zostało złożone.

Musisz jednak pamiętać, że jeżeli służebność została wpisana do księgi wieczystej to aby dorowadzić do jej wykreślenia oświadczenie o zrzeczeniu się służebności wymaga formy pisemnej z notarialnie poświadczonym podpisem.

Piotr Bożałkiński
radca prawny

***

Przedawnienie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie

Po uzyskaniu dla moich klientów wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu złożyłem pozew przeciwko przedsiębiorcy przesyłowemu. Dotyczył on zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie.

Domagałem się w nim zasądzenia wynagrodzenia za 10 lat korzystania przez przedsiębiorcę przesyłowego z działki moich klientów [Czytaj dalej…]

***

Przeczytaj również artykuły:

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: