Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Wycena służebności mieszkania

Piotr Bożałkiński30 listopada 2023Komentarze (0)

Wycena służebności mieszkaniaPotrzebna jest wycena służebności mieszkania! Do takiego wniosku doszedł pan Jacek. Otrzymał on w darowiźnie od wujka trzypokojowe mieszkanie.

W umowie darowizny zastrzeżona została dożywotnia służebność mieszkania dla wujka, tak aby miał on gdzie mieszkać do końca życia.

Po kilku latach pojawił się problem. Wujek zmarł a kuzyn pana Jacka upomniał się o zachowek.

Trzeba było wyliczyć wartość mieszkaniu gdyż wujek nie pozostawił po sobie żądnego majątku. Kuzyn domagał się połowy wartości mieszkania.

Zdaniem pana Jacka kwota ta powinna być mniejsza. Uwzględniać powinna bowiem wartość służebności mieszkania.

Co to jest służebność mieszkania?

Służebność mieszkania jest prawem, które daje Ci możliwość korzystania z cudzego mieszkania. Prawo to jest skuteczne wobec innych osób, w tym wobec właściciela mieszkania.

Oznacza, że jeżeli masz służebność mieszkania to nikt nie może Cię z tego mieszkania wyrzucić, nawet jego właściciel.

Przysługuje Ci bowiem ochrona podobna do tej, która przysługuje właścicielowi mieszkania.

Służebność mieszkania może zostać ustanowiona w drodze umowy, orzeczenie sądowego lub ugody sądowej. Może ona dawać prawo do korzystania z części mieszkania np. z jednego pokoju albo z całego mieszkania.

Pamiętać jednak musisz, że nawet jak służebność daje prawo do korzystania z całego mieszkania to nie znaczy, że z mieszkania tego możesz korzystać na zasadzie wyłączności.

Istotą służebności jest to, że daje ona prawo korzystania z cudzej nieruchomości w oznaczonym zakresie.

Oznacza to, że prawo współkorzystania z mieszkania przysługuje również jego właścicielowi i innym osobom działającym z jego woli.

Więcej na temat służebności mieszkania pisałem w TYM artykule.

Kiedy potrzebna jest wycena służebności mieszkania?

Wycena służebności mieszkania na ogół jest konieczna gdy trzeba wycenić wartość mieszkania. Służebność ta obniża bowiem wartość tego mieszkania.

Jest rzeczą oczywistą, że mieszkanie, z którego może poza właścicielem korzystać inna osoba ma mniejszą wartość od tego, które nie ma tego rodzaju obciążania.

Wycena służebności mieszkania  występuje w sprawach o zachowek, w sprawach o dział spadku czy o podział majątku wspólnego. W tych bowiem sprawach mamy bardzo często do czynienia z mieszkaniami obciążonymi tego typu służebnością.

Wycena służebności mieszkania może być również dokonywana w sprawach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od spadków i darowizn.

Jak wycenić służebność mieszkania?

Aby wycenić wartość służebności mieszkania określić należy utratę korzyści, jakie mógłby osiągnąć właściciel nieruchomości, gdyby jego nieruchomość nie była obciążona tą służebnością lub jaką uzyskałaby osoba, której ta służebność przysługuje.

Na ogół będzie to wysokość czynszu najmu możliwego do osiągnięcia na rynku. Należy wyliczyć wysokość czynszu za cały okres trwania tego prawa.

Na ogół będzie to czas trwania życia osoby, której przysługuje służebność mieszkania. Określić go można w oparciu o komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

W przypadku gdy służebność mieszkania daje prawo do korzystania z części mieszkania np. z pokoju należy określić wysokość czynsz możliwego do osiągnięcia z tytułu najmu pokoju.

Natomiast w przypadku gdy nie została ograniczona możliwość korzystania do określonej części mieszkania i do czynienia mamy ze współkorzystaniem z mieszkania przez właściciela oraz osobę mającą służebność mieszkania.

Wartość służebności mieszkania stanowić będzie wówczas połowę czynszu możliwego do uzyskania  z tytułu najmu mieszkania przez okres dalszego trwania życia osoby, której przysługuje ta służebność.

Piotr Bożałkiński
radca prawn
y

***

Usunięcie urządzenia przesyłowego czy służebność przesyłu?

Najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie urządzenia przesyłowego z mojej działki! Taka myśl pojawiła się w głowie pana Maćka.

Nabył on nieruchomość w jednej z turystycznych miejscowości [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: