Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Służebność wzajemna zamiast wynagrodzenia

Piotr Bożałkiński12 stycznia 2024Komentarze (0)

Służebność wzajemna zamiast wynagrodzeniaSłużebność wzajemna zamiast wynagrodzenia! Taka myśl pojawiła się w głowie pana Kamila.

Otrzymał on bowiem od sąsiada propozycję zapłaty wynagrodzenia za ustanowienie służebności gruntowej.

Sąsiad chciał aby pan Kamili umożliwił mu dojazd do swej posesji drogą należącą do pana Kamila.

Kwota proponowanego wynagrodzenia nie była niska.

Pan Kamil wolał jednak aby zamiast wynagrodzenia sąsiad ustanowił na jego rzecz wzajemną służebność.

Dawałaby ona możliwość przejazdu fragmentem działki sąsiada. Dzięki temu pan Kamil uzyskałby krótszy i wygodniejszy dojazd do domu.

Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Czy potrzebna jest zgoda drugiej strony?

Ustanowienie służebności wzajemnej w drodze umowy

Służebność gruntowa jest prawem, które umożliwi Ci, jako właścicielowi nieruchomości, korzystanie z innej nieruchomości w oznaczony sposób. Prawo to może polegać np. na przejeździe i przechodzie przez inną nieruchomość.

Celem ustanowienie tej służebności  jest zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w TYM artykule.

Służebność gruntowa może zostać ustanowiona w drodze umowy pomiędzy właścicielami sąsiednich nieruchomości. Przepisy prawa nie wymagają aby takowa służebność ustanowiona musiała być za wynagrodzeniem.

Przebieg drogi koniecznej

Decydują o tym strony umowy.

Mogą umówić się, że służebność zostanie ustanowiona w sposób nieodpłatny. Mogą również postanowić, że właściciel nieruchomości władnącej zapłaci wynagrodzenie właścicielowi nieruchomości obciążonej służebnością.

Nie ma również przeszkód ku temu, aby zamiast wynagrodzenia właściciel nieruchomości, na rzecz którego ustanawiana jest służebność ustanowił na rzecz sąsiada służebność na swojej nieruchomości.

Ma to uzasadnienie. Np. w sytuacji gdy cześć drogi dojazdowej do nieruchomości stanowi własność jednego z sąsiadów a pozostała cześć należy do drugiego.

Wynagrodzenie za ustanowienie drogi koniecznej

Służebność wzajemna zamiast wynagrodzenia ustanowiona przez sąd

Art. 145 kodeksu cywilnego daje możliwość ustanowienia służebności drogi koniecznej jeżeli nie ona ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do niej budynków gospodarczych. Ustanowienie takiej służebności następuje za wynagrodzeniem.

Służebność drogi koniecznej może zostać ustanowiona przez sąd nawet wbrew woli właściciela nieruchomości obciążonej.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w TYM artykule.

Problemem czy zamiast wynagrodzenia za służebność sąd może, wbrew woli właściciela nieruchomości władnącej, ustanowić służebność wzajemną na rzecz właściciela nieruchomości władnącej zajął się Sąd Najwyższy.

W uchwale III CZP 68/70 z dnia 1 grudnia 1970 r. stwierdził on, że jest to możliwe w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Zdaniem Sądu Najwyższego wynagrodzenie pieniężne powinno wyrównywać uszczerbek, jaki na skutek ustanowienia służebności drogi koniecznej ponosi właściciel nieruchomości obciążonej.

W niektórych jednak sytuacjach wyrównanie tego uszczerbku nie będzie możliwe.

Wówczas ze względu na interes społeczno-gospodarczy można ustanowić służebność drogi koniecznej w zamian za umożliwienie właścicielowi nieruchomości obciążonej korzystania z określonego pasa ziemi z nieruchomości władnącej w postaci odpowiedniej służebności.

W szczególności może za tym przemawiać wzgląd na niewielki obszar nieruchomości obciążonej, dla której ubytek części areału pod drogę konieczną stanowiłby zbyt duże obciążenie.

Piotr Bożałkiński
radca prawny

***

Wpływ podziału nieruchomości na służebność

Jaki jest wpływ podziału nieruchomości na służebność? Z problemem takim spotkał się pan Krzysztof.

Kupił on działkę, na której zamierzał wybudować dom. Działka ta została wydzielona z innej nieruchomości [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: