Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Służebność drogi koniecznej przez zabytek

Piotr Bożałkiński31 grudnia 20212 komentarze

Służebność drogi koniecznej przez zabytekOstatnio spotkałem się z problemem dopuszczalności ustanowienia służebności drogi koniecznej przez zabytek lub w jego pobliżu. Otóż, pewna działka nie miała prawnie zapewnionego dostępu do drogi publicznej. Jedyną możliwością dojazdu był przyjazd przez bramę wjazdową budynku, znajdującego się na sąsiedniej działce.

Działka ta znajdowała się ma obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Czy w takiej sytuacji możliwe jest ustanowienie służebności drogi koniecznej?

Służebność drogi koniecznej przez zabytek – brak ustawowego zakazu

Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego służebność drogi koniecznej możesz ustanowić jeżeli Twoja nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej. Może być również ustanowiona jeżeli Twoja nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do należących do niej budynków gospodarczych.

Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej. Powinno też nastąpić z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Więcej na ten temat pisałem w TYM artykule.

Przepisy kodeksu cywilnego nie regulują kwestii czy droga konieczna może przebiegać przez obszar wpisany do rejestru zabytków. Żadna z ustaw nie przewiduje zakazu ustanowienia służebności drogi koniecznej na takim obszarze. Oznacza to, że służebność drogi koniecznej przez zabytek lub w jego pobliżu może przebiegać.

Czy jednak takową służebność będziesz mógł ustanowić bez ograniczeń?

Wymóg uzyskania pozwolenia konserwatora zabytków

Z art. 36 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wynika, że wykonanie pewnych prac dotyczących zabytków lub w ich pobliżu wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Jeżeli więc ustanowienie służebności drogi koniecznej wiązać się będzie z koniecznością prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku lub jego otoczeniu to takowe pozwolenie będzie konieczne.

Podobnie rzecz się będzie miała w przypadku podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru.

Jeżeli natomiast ustanowienie służebności drogi koniecznej nie będzie  wiązało się z konieczności wykonania wspomnianych wyżej prac to uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków nie będzie konieczne. Musisz jednak pamiętać, że ze względu na przepisy dotyczące ochrony zabytków sąd ustanawiając służebność drogi koniecznej może orzec stosowne nakazy lub zakazy niezbędne do urządzenia tej drogi.

No cóż, będzie się to wiązało z pewnymi uciążliwościami i kosztami ale służebność będziesz mógł ustanowić 😊

******

Przeczytaj także artykuły:

Służebność drogi koniecznej

Przebieg drogi koniecznej

Służebność – wszystko co musisz wiedzieć

Służebność drogi koniecznej a dojazd samochodem

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Ola 16 lutego, 2022 o 18:06

  Bardzo ważny artykuł, dziękuję za sprostowanie mojego rozumienia tego zagadnienia! 😛 Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Piotr Bożałkiński 17 lutego, 2022 o 09:30

  Dziękuję za dobre słowo i pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: