Pan Henryk uważał, że może zostać ustanowiona służebność drogi koniecznej dla nieruchomości lokalowej. Był on właścicielem jednego z lokali znajdujących się w budynku mieszkalnym.
Nieruchomość, na której znajdował się budynek nie miała odpowiedniego dostępu do drogi publicznej.
Pan Henryk nie mógł porozumieć się z właścicielami innych lokali odnośnie wystąpienia do sądu z wnioskiem o ustanowienie służebności drogi koniecznej dla całej nieruchomości wspólnej.
Dlatego też chciał wystąpić o ustanowienie służebności drogi koniecznej dla swojego lokalu.
Czy jest to dopuszczalne?
Jaką nieruchomość możesz obciążyć służebnością drogi koniecznej?
Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego służebność drogi koniecznej możesz ustanowić jeżeli Twoja nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do niej budynków gospodarczych.
Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej.
Należy ją przeprowadzić z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić.
Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.
Więcej na ten temat pisałem w TYM artykule.
Służebność drogi koniecznej można ustanowić na rzecz właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości gruntowej. Możesz ją również ustanowić na rzecz właściciela nieruchomości budynkowej.
Problemem jest czy służebność drogi koniecznej można ustanowić dla nieruchomości lokalowej?
Otóż, istotą odrębnej własności lokalu jest to, że każdemu właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej.
Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Służebność drogi koniecznej należy ustanowić dla całej nieruchomości wspólnej, która nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej.
Co do zasady nie przysługuje ona natomiast właścicielom odrębnych lokali. Uregulowanie dostępu do poszczególnych lokali należy bowiem do zarządu wspólną nieruchomością.
Służebność drogi koniecznej dla nieruchomości lokalowej może zostać ustanowiona w wyjątkowych sytuacjach
Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 13 kwietnia 1999 r., II CKN 259/98 stanął na stanowisku, że służebność drogi koniecznej dla nieruchomości lokalowej może zostać ustanowiona w wyjątkowych sytuacjach.
Można ją ustanowić np. przez inny lokal znajdujący się w tym samym budynku, aby zapewnić właściwą komunikację.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazuje się na możliwość ustanowienia służebności polegającej na wyłączonym korzystaniu z ogródka przydomowego wchodzącego w skład nieruchomości wspólnej.
Dopuszcza się również ustanowienie dla właściciela odrębnego lokalu służebności polegającej na wyłącznym korzystaniu z miejsca parkingowego znajdującego się na wspólnym gruncie.
Generalnie jednak służebność drogi koniecznej należy ustanowić dla całej nieruchomości wspólnej a nie dla nieruchomości lokalowej.
Piotr Bożałkiński
radca prawny
***
Służebność wzajemna zamiast wynagrodzenia
Służebność wzajemna zamiast wynagrodzenia! Taka myśl pojawiła się w głowie pana Kamila.
Otrzymał on bowiem od sąsiada propozycję zapłaty wynagrodzenia za ustanowienie służebności gruntowej.
Sąsiad chciał aby pan Kamili umożliwił mu dojazd do swej posesji drogą należącą do pana Kamila.
Kwota proponowanego wynagrodzenia nie była niska [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }