W pewnej wspólnocie mieszkaniowej znajduje się węzeł cieplny. Służy on do dostarczania ciepła do lokali wszystkich członków wspólnoty.
Po pewnym czasie okazało się, że pomieszczenie, w którym znajduje się ten węzeł nie stanowi nieruchomości wspólnej. W wyniku błędu podczas sporządzania dokumentacji technicznej budynku pomieszczenie to zostało przypisane do jednego z lokali ☹
Właściciel lokalu nigdy nie robił wspólnocie problemów z korzystaniem z tego pomieszczenia. Postanowił jednak sprzedać swój lokal. Powstała więc obawa, że nowy właściciel uniemożliwi wspólnocie korzystanie z węzła cieplnego ☹
Problem ten jednak można rozwiązać 😊 Jednym ze sposobów jego rozwiązania jest nabycie służebności przez wspólnotę mieszkaniową.
Wspólnota mieszkaniowa może nabyć służebność
Wspólnotę mieszkaniową stanowią wszyscy właściciele lokali mieszkalnych, znajdujących się w budynku posadowionym na określonej nieruchomości. Oznacza to, że będąc właścicielem mieszkania jesteś jednocześnie członkiem wspólnoty mieszkaniowej.
Jest ona tzw. ułomną osobą prawną. Może bowiem ona nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną. Wspólnota mieszkaniowa może więc nabyć własność nieruchomości oraz inne prawa rzeczowe, w tym służebności. Na temat służebności we wspólnocie mieszkaniowej pisałem już w TYM artykule.
Nabycie służebności przez wspólnotę mieszkaniową jest prostsze niż nabycie własności
Jeżeli prawidłowe korzystanie z nieruchomości wspólnej wymaga używania innej nieruchomości Twoja wspólnota może dokonać zakupu tej nieruchomości. Nieruchomością tą może być również samodzielny lokal mieszkalny, wchodzący w skład tej wspólnoty.
Jest to jednak rozwiązanie bardzo skomplikowane, zwłaszcza w dużych wspólnotach mieszkaniowych. Ponieważ wiązać się to będzie ze zmianą udziałów w nieruchomości wspólnej potrzebne będzie zawarcie umowy w formie aktu notarialnego przez wszystkich członków wspólnoty. Droga przez mękę ☹
Prostszym rozwiązaniem będzie ustanowienie na rzecz wspólnoty mieszkaniowej służebności, której treścią będzie prawo do korzystania z cudzej nieruchomości w oznaczonym np. na potrzeby wspomnianego już wcześniej węzła cieplnego.
W takiej sytuacji właściciel nieruchomości, która ma być obciążona służebnością składa oświadczenie w formie aktu notarialnego o ustanowieniu służebności na rzecz wspólnoty mieszkaniowej a następnie wniosek o wpis służebności do księgi wieczystej.
Pozostali członkowie wspólnoty nie muszą składać oświadczenia w formie aktu notarialnego 😊 Wystarczające jest podjęcie przez nich zwykłej uchwały wyrażającej zgodę na ustanowienie służebności, która może zostać również podjęta w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd wspólnoty.
*****
Przeczytaj także artykuły:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }