Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Nabycie służebności przez wspólnotę mieszkaniową

Piotr Bożałkiński06 listopada 2020Komentarze (0)

Nabycie służebności przez wspólnotę mieszkaniowąW pewnej wspólnocie mieszkaniowej znajduje się węzeł cieplny. Służy on do dostarczania ciepła do lokali wszystkich członków wspólnoty.

Po pewnym czasie okazało się, że pomieszczenie, w którym  znajduje się ten węzeł nie stanowi nieruchomości wspólnej. W wyniku błędu podczas sporządzania dokumentacji technicznej budynku pomieszczenie to zostało przypisane do jednego z lokali ☹

Właściciel lokalu nigdy nie robił wspólnocie problemów z korzystaniem z tego pomieszczenia. Postanowił jednak sprzedać swój lokal. Powstała więc obawa, że nowy właściciel uniemożliwi wspólnocie korzystanie z węzła cieplnego ☹

Problem ten jednak można rozwiązać 😊 Jednym ze sposobów jego rozwiązania jest nabycie służebności przez wspólnotę mieszkaniową.

Wspólnota mieszkaniowa może nabyć służebność

Wspólnotę mieszkaniową stanowią wszyscy właściciele lokali mieszkalnych, znajdujących się w budynku posadowionym na określonej nieruchomości. Oznacza to, że będąc właścicielem mieszkania jesteś jednocześnie członkiem wspólnoty mieszkaniowej.

Jest ona tzw. ułomną osobą prawną. Może bowiem ona nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną. Wspólnota mieszkaniowa może więc nabyć własność nieruchomości oraz inne prawa rzeczowe, w tym służebności. Na temat służebności we wspólnocie mieszkaniowej pisałem już  w TYM artykule.

Nabycie służebności przez wspólnotę mieszkaniową jest prostsze niż nabycie własności

Jeżeli prawidłowe korzystanie z nieruchomości wspólnej wymaga używania innej nieruchomości Twoja wspólnota może  dokonać zakupu tej nieruchomości. Nieruchomością tą może być również samodzielny lokal mieszkalny, wchodzący w skład tej wspólnoty.

Jest to jednak rozwiązanie bardzo skomplikowane, zwłaszcza w dużych wspólnotach mieszkaniowych. Ponieważ wiązać się to będzie ze zmianą udziałów w nieruchomości wspólnej potrzebne będzie zawarcie umowy w formie aktu notarialnego przez wszystkich członków wspólnoty. Droga przez mękę ☹

Prostszym rozwiązaniem będzie ustanowienie na rzecz wspólnoty mieszkaniowej służebności, której treścią będzie prawo do korzystania z cudzej nieruchomości w oznaczonym np. na potrzeby wspomnianego już wcześniej węzła cieplnego.

W takiej sytuacji właściciel nieruchomości, która ma być obciążona służebnością składa oświadczenie w formie aktu notarialnego o ustanowieniu służebności na rzecz wspólnoty mieszkaniowej a następnie wniosek o wpis służebności do księgi wieczystej.

Pozostali członkowie wspólnoty nie muszą składać oświadczenia w formie aktu notarialnego 😊 Wystarczające jest podjęcie przez nich zwykłej uchwały wyrażającej zgodę na ustanowienie służebności, która może zostać również podjęta w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd wspólnoty.

*****

Przeczytaj także artykuły:

Służebność przesyłu

Służebność drogi koniecznej

A może służebność mieszkania

Służebność gruntowa

Służebność – wszystko co musisz wiedzieć

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: