Kilka służebności na jednej drodze to problem, z którym zmierzyć musiał się pan Janusz.
Przed kilkunastoma laty kupił on nieruchomość w jednej z turystycznych miejscowości. Żeby postawić na niej dom pan Janusz musiał zapewnić dostęp do drogi publicznej dla swej nieruchomości.
Porozumiał się on z właścicielem sąsiedniej nieruchomości i za stosunkowo niewielkie pieniądze uzyskał służebność przejazdu i przechodu do swojej nieruchomości.
Wydawałoby się, że sprawa jest załatwiona i pan Janusz wybudował na swej nieruchomości piękny dom.
Problem pojawił się gdy właściciel sąsiedniej nieruchomości ustanowił na tej samej drodze kilka służebności, na rzecz właścicieli innych sąsiednich działek.
Nie poczuwali się oni do obowiązku utrzymywania drogi w odpowiednim stanie.
Wszelkie naprawy drogi i jej odśnieżanie musiał wykonywać pan Janusz.
Mało tego, właściciele sąsiednich działek bardzo często parkowali swoje samochody na pasie służebnym, blokując przejazd panu Januszowi.
Kilka razy spóźnił się on przez to do pracy ☹
Kiedy mamy do czynienie z kilkoma służebnościami na jednej drodze?
Z kilkoma służebnościami na jednej drodze spotkać się możesz kiedy, w celu zapewnienia kilku nieruchomościom dostępu do drogi publicznej, ustanawiane są dla nich służebności przebiegające tym samym pasem gruntu po nieruchomości obciążonej.
Sytuacja ta może występować w wyniku podziału nieruchomości na kilka działek.
Wówczas bardzo często ustanawia się służebności przejazdu i przechodu aby każdy z właścicieli nowopowstałych nieruchomości miał zapewniony odpowiedni dostęp do drogi publicznej.
Z kilkoma służebnościami na jednej drodze możesz spotkać się również w sytuacji, gdy żadna z sąsiednich działek nie ma dostępu do drogi publicznej i ich właściciele kolejne uzyskują służebności wiodące tym samym pasem gruntu do drogi publicznej.
Służebności te uzyskują w drodze umowy z właścicielem nieruchomości obciążonej lub drodze orzeczenie sądowego ustanawiającego służebność drogi koniecznej.
Więcej na ten temat możesz przeczytać w TYM artykule.
Kilka służebności na jednej drodze – brak regulacji prawnej
Brak jest przepisów prawa, które regulowałyby stosunki pomiędzy właścicielami nieruchomości władnących mającymi służebności na tej samej drodze.
W doktrynie i orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że do wspólności praw stosuje się w drodze analogi przepisy o współwłasności.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w postanowieniach z dnia 15 grudnia 1958 r., I CO 22/58 oraz z dnia 22 stycznia 2015 r., I CSK 664/13, a także w uchwale z dnia 16 czerwca 1967 r., III CZP 45/67.
Każda ze służebności stanowi odrębne ograniczone prawo rzeczowe.
Biorąc jednak pod uwagę, iż obciążają one tą samą nieruchomość przyjąć należy, że stosowanie w takiej sytuacji w drodze analogii przepisów o współwłasności jest uzasadnione.
Oznacza to, w szczególności, że każdy z mających służebność ma prawo do korzystania z drogi w takim zakresie jaki daje się pogodzić z korzystaniem z niej przez pozostałych.
Podstawę ku temu daje przepis art. 206 kodeksu cywilnego.
Sąsiad nie może więc parkować swój samochód w ten sposób, iż blokuje Ci przejazd do drogi publicznej.
Z kolei z art. 200 i 207 kodeksu cywilnego wywieść można, iż każdy z właścicieli nieruchomości władnących powinien współdziałać w zarządzie pasem służebnych i ponosić z tego tytułu koszty.
Każdy z nich powinien więc ponosić koszty ośnieżania i naprawy drogi.
Koszty te powinny być ponoszone, co do zasady w częściach równych.
W przypadku konfliktu pomiędzy właścicielami mającymi służebność na tej samej drodze każdy z nich może skierować sprawę do sądu i w ten sposób dochodzić ochrony swoich praw.
Piotr Bożałkiński
radca prawny
***
Wycena służebności mieszkania
Potrzebna jest wycena służebności mieszkania! Do takiego wniosku doszedł pan Jacek. Otrzymał on w darowiźnie od wujka trzypokojowe mieszkanie.
W umowie darowizny zastrzeżona została dożywotnia służebność mieszkania dla wujka. Tak aby miał on gdzie mieszkać do końca życia [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }