Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Służebność drogi koniecznej a parkowanie

Piotr Bożałkiński05 września 2020Komentarze (0)

Służebność drogi koniecznejWyobraź sobie, że masz służebność drogi koniecznej, prowadzącej do Twojego budynku. Parkujesz samochód przed swoim domem. Sąsiad, którego działka obciążona jest służebnością nie wyraża na to zgody. Twierdzi, że masz jedynie prawo przejazdu i przechodu przez jego działkę, bez możliwości parkowania na niej ☹

Nie jesteś jednak na straconej pozycji! Masz szansę na obronę swoich praw 😊

Zasadą jest, że służebność daje Ci tylko takie prawo do korzystania z sąsiedniej nieruchomości, jakie wynika z treści aktu ustanawiającego służebność. Oznacza to, że zakres uprawnień mającego służebność określa umowa albo orzeczenie sądu ustanawiające tą służebność.

Tak więc, jeżeli z umowy wynika, że masz prawo przejazdu i przechodu przez działkę sąsiada to co do zasady nie możesz na niej parkować. Na szczęście od tej zasady są wyjątki 😊

Służebność drogi koniecznej a potrzeby nieruchomości

Jak już być może wiesz, przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Pisałem na ten temat w TYM artykule.

Oznacza to, że zakres służebności może być bardzo różny i zależny od okoliczności konkretnej sprawy.  Biorąc pod uwagę, że służebność musi uwzględniać potrzeby Twojej nieruchomości to jej zakres nie musi ograniczać się wyłącznie do prawa przejazdu i przechodu przez działkę sąsiada.

Jeżeli droga konieczna służy dojazdowi do Twojego budynku to masz prawo zaparkować przed nim swój samochód, na obciążonej służebnością działce sąsiada 😊

Służebność drogi koniecznej a zasady współżycia społecznego

Wskazać należy, że zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych. Pisałem na ten temat w TYM artykule.

Te właśnie zasady dają podstawę do przyjęcia, iż możesz parkować samochód przed swoim domem nawet gdy uprawnienie to nie wynika wyraźnie z aktu ustanawiającego służebność. Zmuszanie Cię do parkowania samochodu gdzieś daleko poza swoją posesją zamiast parkować przed własnym domem byłoby wbrew zwyczajowi powszechnie w tej kwestii panującemu.

Natomiast w sytuacji, gdy droga konieczna nie służy dojazdowi do Twojego budynku i ma charakter przelotowy nie możesz na niej przez dłuższy czas parkować. Możesz, co najwyżej na chwilę unieruchomić swój samochód.

Parkowanie przez inne osoby

Uprawnienie do parkowania przed należącym do Ciebie budynkiem, na obciążonej służebnością nieruchomości nie ogranicza się wyłącznie do Twojej osoby 😊

Prawo do korzystania ze służebności drogowej przysługuje także wszystkim osobom, które od Ciebie wywodzą uprawnienie do korzystania z drogi koniecznej. Mogą to być Twoi domownicy, członkowie rodziny, koledzy czy nawet klienci.

Powinieneś jednak pamiętać, że służebność powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej. Pisałem na ten temat w TYM artykule.

Oznacza to, że zarówno Ty, jak i inne osoby przyjeżdżające do Ciebie powinniście parkować swoje samochody w ten sposób, aby nie zakłócać swobodnej komunikacji na drodze.

*****

Na temat służebność drogi koniecznej przeczytaj również artykuły:

Służebność drogi koniecznej

Kiedy możesz ustanowić służebność drogi koniecznej

Służebność drogi koniecznej – nie zawsze możesz ją ustanowić

Wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej

Wynagrodzenie za ustanowieni służebności drogi koniecznej

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PIOTR BOŻAŁKIŃSKI RADCA PRAWNY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: